Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
28/09/2022 - 15:05

Chełmiec: 4650 wniosków węglowych, teraz pora na pellet, gaz i olej. Gdzie je składać?

Kwestia przyjmowania i rozpatrywania wniosków o dopłaty do węgla idzie w gminie Chełmiec bardzo sprawnie. O wsparcie wystąpiło już 4650 gospodarstw domowych. A co z dopłatami do pelletu, gazu skroplonego i oleju opałowego?

Zobacz też: Chcieli tylko wyrównać działkę, a tu bomba lotnicza i pociski. I na tym nie koniec "bombowych niespodzianek"

Jak usłyszeliśmy od Katarzyny Sobczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmcu, który będzie obsługiwał wnioski o dofinansowanie do pelletu, oleju opałowego i gazu skroplonego, wniosków o dopłatę do węgla złożono tutaj około 4650. – Błędy we wnioskach zdarzały się sporadycznie – zaznacza nasza rozmówczyni, którą pytaliśmy o to w kontekście błędów – sprzeczność między wnioskiem a zapisem w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – o których wspominał wczoraj na sesji z kolei zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki. Okazało się bowiem, że te same osoby, które wnioskowały o dodatek węglowy wcześniej deklarowały w CEEB, że palą węglem.

- Około 1500 wniosków już rozpatrzyliśmy pozytywnie – informuje dalej Sobczyk. Teraz wystarczy, że chełmieccy radni – nastąpi to na jutrzejszej sesji – wprowadzą do budżetu Chełmca na 2022 odpowiednie, uzyskane od rządu środki na wypłatę świadczeń, czyli około 10 milionów złotych, a pierwsze dopłaty trafią już na konta wnioskodawców.

Zobacz też: Zamieszają w planie zagospodarowania gminy i zasilą budżet. Sesja LIVE Chełmiec

Obsługą wniosków od dopłaty do pelletu, gazu skroplonego i oleju opałowego też zajmuje się GOPS a dokładniej jego Wydział Świadczeń Wychowawczych Gminnego mieszczący się przy ul. Marcinkowickiej 25 w Chełmcu. Wszelkich informacji na temat programu udzielają pracownicy Wydziału pod numerami telefonów: 18 548 02 15, 18 548-02-16, kom. 696-049-215 lub osobiście w godzinach pracy tj. od 7d30 do 15.30.

Przypomnijmy też kilka ważnych szczegółów.
Dodatek przysługuje w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe i wynosi odpowiednio:
- 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
- 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
- 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG (nie dotyczy gazu sieciowego);   
- 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Ważne! By uzyskać dodatek trzeba mieć zarejestrowany piec w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Zgodnie z zapisami ustawy przyznanie dodatku dla gospodarstw domowych nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu dodatku będzie wysyłana na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Będzie ją można również odebrać w siedzibie organu. Nieodebranie takiej informacji nie wstrzymuje wypłaty świadczenia.
Dodatek dla gospodarstw domowych wypłaca się w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.
Przypomnijmy też, że przysługuje jeden na jeden adres!

Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje z kolei osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477 i 1692). ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info KS)Dziękujemy za przesłanie błędu