Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
08/07/2019 - 10:00

Chełmiec: odcięte osiedle stawia ultimatum - droga albo prokuratura!

Mieszkańcy Łazów w Marcinkowicach nadal nie mają drogi dojazdowej do swojej posesji. Na ostatniej sesji postawili władzom gminy ultimatum: albo droga, albo prokuratura…

O kuriozalnych problemach mieszkańców osiedla Łazy w Marcinkowicach pisaliśmy w publikacjach: 
Kręcimy z Polsatem. Dziennikarze w sprawie mieszkańców Marcinkowic 
Chełmiec i Marcinkowice: donos czy urzędnicza głupota? Kto odciął osiedle Łazy 
Chełmiec i Marcinkowice: to już nie skandal z wodą, to tragedia! Osiedle odcięte

Dziś wracamy do tematu, bo mimo interwencji medialnych osiedle nadal jest odcięte od świata. Droga, z której miejscowi korzystali prowadząca przez Kopalnie Surowców Skalnych Klęczany już nie istnieje a ta, którą gmina budowała nadal jest zamknięta przez nadzór budowlany jako samowola budowlana.

Miejscowi się nie poddają. Na sesji absolutoryjnej ich przedstawicielka postawiła gminie ultimatum. Jakie? 4 lipca z mieszkańcami osiedla spotkał się przewodniczący rady. W czasie dyskusji zapadła ze strony poszkodowanych decyzja, by dać samorządowi maksymalnie tydzień od dnia spotkania na przywrócenie na czas budowy nowej drogi przejazdu przez kopalnię. Podobnego do tego, z którego Łazy korzystały przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Poszkodowani stoją na stanowisku, że skoro kopalnia w całości należy do gminy a wójt Bernard Stawiarski zasiada w jej radzie nadzorczej, to nie powinno być najmniejszego problemu z uruchomieniem odpowiednich procedur i przeprowadzeniem stosownych prac.

Jeśli postulat nie zostanie spełniony, to mieszkańcy złożą doniesienie do prokuratury o narażeniu ich życia i zdrowia. Kilka gospodarstw jest całkowicie odciętych na wypadek pożaru czy konieczności skorzystania z pomocy pogotowia. Ani wóz strażacki, ani karetka od ponad trzydziestu dni nie ma tu jak dojechać.

Jednocześnie podobne zawiadomienie otrzyma Rzecznik Praw Obywatelskich. Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu