Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
19/11/2018 - 14:50

Chełmiec: pierwsza sesja i od razu on-line i z tabletami, na bogato

Tak jak i w pozostałych gminach naszego powiatu inauguracyjna sesja rady nowej kadencji w gminie Chełmiec odbędzie się już w najbliższy czwartek 22 listopada.

Jednocześnie już o godzinie 10. rozpocznie się transmisja sesji, którą będzie można zobaczyć dzięki specjalnemu odnośnikowi na stronie internetowej gminy. Ci, którzy będą chcieli obejrzeć ślubowanie radnych i zaprzysiężenie wójta Bernarda Stawiarskiego później, będą mogli to zrobić dzięki specjalnie uruchomieniu archiwum. Niezbędny do transmisji jest zakupiony i gotowy do użycia, w tym specjalna kamera.

Zobacz też: Koniec ze skażeniem wody: wymieniają felerną kanalizację w Świniarsku!

Gmina Chełmiec to również kolejny samorząd, który zgodnie ze znowelizowaną ustawą o samorządach terytorialnych musi wprowadzić głosowanie imienne. Rygor ten obowiązuje przy każdym głosowaniu, a wyniki muszą być transmitowane na żywo na równi z przebiegiem sesji. Jak dowiedzieliśmy się w biurze rady służyć temu będą specjalnie na tę okoliczność zakupione tablety.

Radni jeszcze z nich nie korzystali a wśród członków są tacy, którzy mają 79 a nawet więcej lat. Na co dzień – i piszemy to bez złośliwości – nie korzystają nawet z telefonów dotykowych przedkładając nad nie stare modele z klasyczną klawiaturą. Czy nowego przewodniczącego rady wybiorą już zgodnie z nowymi przepisami czy jeszcze drogą tradycyjną? Przekonamy się już za kilka dni.

Radni opozycyjni kończącej się kadencji od początku byli gorącymi orędownikami nowych przepisów. Głosowanie imienne to jedno, ale dla nich najważniejsze były obostrzenia dotyczące składania interpelacji i udzielania na nie odpowiedzi przez władze gminy. W Chełmcu trudno było się doczekać ich na piśmie, teraz ten tryb jest obligatoryjny. 

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu