Chełmiec: zobacz rozkład jazdy autobusów
Zobacz też: Czy Chełmiec jest na liście? Będą dwa nowe miasta w Małopolsce
Najważniejsze jednak jest to, że w ślad za wnioskiem mieszkańców linia autobusowa Krasne Potockie - Chełmiec została przedłużona do osiedla Nowa Wieś. Tym samym zaklejona jest dziura komunikacyjna, w sprawie której mieszkańcy alarmowali już od dłuższego czasu. Zwrotem w akcji był formalny wniosek, jaki złożył w tej sprawie w UG, sołtys Krasnego Potockiego Krzysztof Kornaszewski.
- Do tej pory było tak, że autobus startował na środku wsi. I mieszkańcy musieli albo iść kawał drogi na ten przystanek, albo na Smolnik, gdzie łapali autobusy kursujące na trasie Chełmiec – Limanowa – tłumaczył sołtys.
Teraz pierwszy kurs z osiedla Nowa Wieś jest o godzinie 5.40, w Nowym Sączu, na dworcu MPK ten kurs , zgodnie z rozkładem jazdy, mieszkańcy będą już o godzinie 6.25. Pierwszy kurs, na tej samej linii w soboty jest o godzinie 6.50 a w niedzielę o 8.25. Trochę mniej optymistycznie wypada za to ilość kursów – w dni robocze jest ich 13, ale za to w sobotę tylko 4 a w niedzielę ledwo 2.
Zobacz też: Przyjęli budżet jednogłośnie. Tak głosowali w Chełmcu
Od poniedziałku do piątku ostatni kurs w odwrotnym kierunku – z Nowego Sącza do Krasnego Potockiego jest o godzinie 19.15. Dalej zatem osoby, które pracują w mieście na drugą zmianę muszą drogą powrotną korzystać albo ze swoich aut, albo z oferty innych przewoźników.
Przypomnijmy przy okazji dlaczego bilety na połączeniach dotowanych przez gminę są droższe od tych funkcjonujących bez dotacji.
– Zgodnie z przepisami – konsultowaliśmy to z samym wojewodą – ceny naszych biletów muszą być sumą dwóch składników: biletu za kurs w obrębie gminy Chełmiec i biletu za przejazd na terenie miasta. Czyli w naszym bilecie zawierają się tak naprawdę dwa bilety. I nie ma od tego odstępstw. Polskie prawo ich po prostu nie dopuszcza - tłumaczył bez owijania w bawełnę Ryszard Małek, szef firmy Marpol.
Rozkłady jazdy na 2023 rok poniżej:
- Wola Kurowska – Librantowa – Naściszowa
- Klimkówka – Wielogłowy – Wielopole Aleja
- Paszyn – Piątkowa „Mystków”
- Krasne Potockie – Biczyce Górne – Chełmiec, ul. Papieska
- Trzetrzewina Niwy – Niskowa – Chełmiec, ul. Limanowska
- Chomranice – Marcinkowice - Chełmiec, ul Marcinkowicka
([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)