Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
25/08/2021 - 14:05

Chudziak już wylany, można robić zbrojenie. Budują przedszkole w Rytrze

Zajrzeliśmy dziś na plac budowy najważniejszej inwestycji w tej kadencji wójta Jana Kotarby. Roboty przy budowie nowego przedszkola w Rytrze idą pełną parą.

Chudziak już wylany, można robić zbrojenie. Budują przedszkole w Rytrze

- Wykopy pod fundamenty już są. Chudziak (cienka warstwa betonu – dop. red) jest już wylany. Teraz tylko trzeba połapać poziomy i ruszamy z wkręcaniem zbrojenia – usłyszeliśmy od działającej na miejscu ekipy.

O tej inwestycji mówi się już od już od stycznia 2018 roku. Przypomnijmy. Jeszcze za czasów wójta Władysława Wnętrzaka ówczesna opozycja nie zgodziła się na wybudowanie nowej siedziby Urzędu Gminy i nowego ośrodka kultury. W sumie realizacja tej wizji pochłonąć miała – wedle optymistycznych szacunków – około 20 milionów złotych i nie było żadnej gwarancji, że samorząd pozyska jakieś dofinansowanie na ten cel. Rytro musiałoby się posiłkować krociowym kredytem.
Radni przegłosowali zupełnie inne rozwiązanie – Szkoła Podstawowa w Rytrze miała być przebudowana i rozbudowana i stać się centrum edukacyjnym dla wszystkich uczniów i przedszkolaków z terenu samorządu. A w zwolnionym dzięki temu gimnazjum miała powstać nowa siedziba urzędu i miejsce na działalność kulturalną. Tyle, że bardzo szybko okazało się, że z przyczyn technicznych szkoły nie można rozbudować. Władze - już pod kierownictwem Jana Kotarby - znalazły rozwiązanie awaryjne: trzeba wybudować nowe przedszkole. 

Wszystkie urządzenia z placu zabaw są usunięte i zabezpieczone. Prace postępują bardzo szybko a wykonawcy z firmy Ersbet, która wygrała przetarg na realizację inwestycji śmieją się, że do szczęścia potrzeba im jedynie dobrej pogody. 

Przy okazji mogliśmy zobaczyć rzut fundamentów – budynek będzie miał ok. 33 metry długości i ok. 19 metrów szerokości. Obok będzie trochę mniejszy niż do tej pory plac zabaw. Wbrew obawom mieszkańców przedszkolaki nie będą musiały wychodzić na zewnątrz na boisko szkolne. To nadal będzie działać w dotychczasowej formie. W przedszkolu nie będzie kuchni – dla podopiecznych placówki przygotowywać będzie posiłki kuchnia, która mieści się w szkole. Obiekt wart 3 860 000 zł ma być gotowy w lipcu przyszłego roku ([email protected] Fot.: ES)

Chudziak już wylany, można robić zbrojenie. Budują przedszkole w Rytrze
Zajrzeliśmy dziś na plac budowy najważniejszej inwestycji w tej kadencji wójta Jana Kotarby. Roboty przy budowie nowego przedszkola w Rytrze idą pełną parą. (Fot.: ES)


Dziękujemy za przesłanie błędu