Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/02/2012 - 14:50

Cichy zabójca zbiera śmiertelne żniwo. Uwaga na czad!

Zatrucie czadem było najprawdopodobniej przyczyną śmierci dwóch kobiet w gminie Łącko. Straż Pożarna prowadzi akcję „Nie dla Czadu” i przypomina jak ustrzec się przed zagrożeniem.

Sezon grzewczy w pełni, a to sprzyja wzrostowi dramatycznej statystyki śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. W zawiązku z zagrożeniem Straż Pożarna przypomina o akcji „Nie dla Czadu.”  - To  ogólnopolska szeroko zakrojona akcja, której celem jest edukacja społeczna.. Najważniejsze to   zadbać o przegląd urządzeń grzewczych. Ponieważ tlenek węgla jest bezwonny, warto zainwestować w specjalne czujniki, które ostrzegą nas przed zagrożeniem. Niezależnie od akcji „Nie dla Czadu”  komenda Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu każdego roku prowadzi kampanię informacyjną w tym zakresie   – informuje mł. bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu. 

Najprawdopodobniej to czad zabił wczoraj dwie kobiety we wsi Szczereż w gminie Łącko. Jeśli sekcja zwłok potwierdzi te przypuszczenia, będzie to kolejne już ofiary czadu w Małopolsce. Tlenek węgla to silnie trujący, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, dlatego łatwo się z nim rozprzestrzenia, a co najbardziej niebezpieczne, jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, wchłaniany do krwiobiegu uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi powodując uszkodzenie narządów. Używając instalacji gazowych i węglowych należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. Objawy takie jak: ból i zawroty głowy, duszności i senność mogą być pierwszym sygnałem zatrucia tlenkiem węgla.

 

ED

fot. arch







Dziękujemy za przesłanie błędu