Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
26/10/2023 - 06:20

Cmentarze komunalne w Nowym Sączu znajdziesz w wyszukiwarce. Czytelniczka: są w niej błędy

Nowosądeczanie mogą wreszcie korzystać z internetowej wyszukiwarki osób pochowanych na cmentarzach komunalnych w Nowym Sączu. To duży krok do przodu, zwłaszcza, że takimi wyszukiwarkami dysponuje już wiele miast w Polsce, również i tych małych, ale także parafie. Nowy Sącz, nareszcie ma taką wyszukiwarkę. Jedna z naszych czytelniczek – pani Bożena poprosiła naszą redakcję o interwencję w sprawie błędów, jakie mają pojawiać się w informacjach o osobach zmarłych.

Czytaj także: Znika jeden z przystanków autobusowych na ul. Węgierskiej w Nowym Sączu. Dlaczego?

- Bardzo proszę na portalu Sądeczanin opisać działanie portalu GROBONET pod nadzorem STBS Nowy Sącz – zwróciła się do naszej redakcji pani Bożena, która korzysta z internetowej wyszukiwarki GROBONET. - Od dłuższego czasu obserwuję ten portal i wielokrotnie dzwoniłam na telefon nr 18 547 70 28 oraz do Prezesów STBS w Nowy Sączu, że bardzo często podawane są nieprawdziwe informacje na temat zmarłych ostatnio osób (Zakładka ostatnio pochowani).

Nasza czytelniczka poprosiła w tej sprawie o interwencję.

Coraz więcej cmentarzy w Polsce ma już własne wirtualne wyszukiwarki lokalizacji miejsc pochówku kogoś bliskiego oraz wirtualne mapy. W naszym regionie z takiej wyszukiwarki mogli już korzystać od kilku lat mieszkańcy gminy Podegrodzie, Starego Sącza, czy chociażby mieszkańcy osiedla Biegonice w Nowym Sączu.

Trzy cmentarze komunalne w Nowym Sączu jeszcze do niedawna takiej wirtualnej wyszukiwarki nie posiadały. Długo trwało zbieranie informacji o osobach spoczywających na tych trzech nekropoliach. Sporo zajęło też wprowadzenie do systemu GROBONET danych oraz zdjęć.

Wreszcie i nasze cmentarze komunalne zostały zinwentaryzowane. Dzięki wyszukiwarce – nowysacz.grobonet.pl można odszukać grób kogoś bliskiego, który spoczywa na jednej z tych nekropolii. Jest to dla mieszkańców duże ułatwienie i oszczędność czasu.

Z uwagami, które przekazała naszej redakcji pani Bożena zwróciliśmy się do prezesa miejskiej spółki Społeczne Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Nowym Sączu.

– Za aplikację i funkcjonowanie systemu jest odpowiedzialna firma GROBONET, natomiast my, jako administrator sądeckich cmentarzy komunalnych, wprowadzamy dane do systemu. Robimy to jednak od pewnego czasu - tłumaczy Jacek Żelasko, prezes STBS w Nowym Sączu.  Wcześniej dane były wprowadzane przez tę firmę. Jeśli pojawiają się jakieś błędy to zgłaszamy je wspomnianej firmie. Te informacje sukcesywnie przekazujemy i prosimy, by jak najszybciej zostały poprawione.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu