Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
22/03/2019 - 18:00

Co dostaniesz za wymyślenie nazwy dla mostu heleńskiego, rond i skweru?

Prezydent Nowego Sącza nosi się z zamiarem ogłoszenia konkursów na nazwy dla kilku charakterystycznych miejsc w mieście, między innymi dla nowego mostu helleńskiego. Nie wszystkim sądeczanom ten pomysł się podoba. Pewnie nie wszyscy też docenią obiecane nagrody...


O tym, że nowy most potrzebuje nowego imienia pisaliśmy w „Sądeczaninie” już latem ubiegłego roku. Władze miasta zapowiedziały w lutym, że chcą  ogłosić konkursy na charakterystyczne  i znane miejsca w mieście. Wywołało to ożywioną dyskusję. Skoncentrowała się przede wszystkim na nazwie dla nowego mostu helleńskiego.

Wielu sądeczan podnosiło, czy jest zasadne, aby nadawać przeprawie przez Dunajec nowe imię, skoro most heleński, od dawien dawna ma swojego patrona, a jest nim marszałek Józef Piłsudski.

Czytaj także: Nowy Sącz: zapraszamy na spacer po nowym moście heleńskim [WIDEO]

Jeden z naszych czytelników, który skontaktował się z redakcją "Sądeczanina" postulował, aby zamiast potocznej nazwy most heleński używać jedynie określenia "most im. J. Piłsudskiego". - Nazwy potoczne, które używane są powszechnie, zazwyczaj utrwalają się w naszym języku - zaznacza nasz czytelnik.

Kilka tygodni po zapowiedziach prezydent Ludomir Handzel ogłosił zapowiadany konkurs na nazwy kilku obiektów infrastruktury drogowej, a wśród nich są:

  • most na Dunajcu (obwodnica północna),
  • rondo u zbiegu ulic: Hallera, Sucharskiego oraz Barskiej,
  • most helleński,
  • przeprawa mostowa w ciągu ul. Nowochruślickiej,
  • skwer nad rzeką Kamienicą u zbiegu ulic Tarnowskiej, Paderewskiego i Kraszewskiego,
  • rondo u zbiegu ulic: Starowiejskiej, Dunajcowej i Krakowskiej (os. Helena). 

W konkursie mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy Nowego Sącza. Termin zgłaszania nazw mija 30 kwietnia (wtorek) o godzinie 15:30. Swoje pomysły można przedstawić osobiście, drogą mailową (wau.sekretariat@nowysacz.pl) lub nadesłać pocztą do Wydziału Architektury, Budownictwa i Geodezji Urzędu Miasta Nowego Sącza, Rynek 5 z dopiskiem „Konkurs na Nazwę Obiektów Infrastruktury Drogowej w Mieście Nowym Sączu”.

Dla uczestników konkursu  przewidziano nagrody. Za zajecie pierwszego miejsca - podwójny karnet zniżkowy uprawniający do pięciokrotnego skorzystania z sauny w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu (1 godzina). Cena jednego wejścia 1 zł/osobę. Zdobywcy drugiego miejsca  otrzymają podwójny karnet zniżkowy uprawniający do pięciokrotnego skorzystania z basenu wewnętrznego w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu (jedna godzina). Cena jednego wejścia: 1zł/osobę.

Regulamin wraz z załącznikami dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Nowego Sącza pod adresem https://bip.malopolska.pl/nowysacz,a,1578101,zarzadzenie-prezydenta-miasta-nowego-sacza-nr-1622019viii-z-dnia-20-marca-2019-r.html lub bezpośrednio jako plik PDF dostępny TUTAJ.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu