Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
07/09/2017 - 09:30

Co Marszałek Sejmu Marek Kuchciński robił w Niskowej i Marcinkowicach?

Zygmunt Berdychowski zaprosił Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego do Niskowej i Marcinkowic. 40 kilometrów z Krynicy-Zdroju pokonali na tyle szybko, by nie tylko złożyć kwiaty przed tablicami upamiętniającymi katastrofę smoleńską, ale porozmawiać z mieszkańcami a na plebanii w Marcinkowicach wypić herbatę przy stole, przy którym jadał marszałek Piłsudski.

Zygmunt Berdychowski i Marek Kuchciński w Niskowej i Marcinkowicach byli w trzech szczególnych miejscach - kościele w Niskowej, rodzinnej parafii Zygmunta Berdychowskiego, gdzie wmurowana została tablica upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, tamtejszy grób ks. prof. Bolesława Kumora oraz marcinkowicki, pierwszy jaki powstał w Polsce, monument ku czci 96 osób, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku. 

Wśród chwil zadumy był też czas na uśmiech. Marszałek Kuchciński z mieszkańcami Niskowej rozmawiał przez kilka minut na kościelnym dziedzińcu. Rozstrzygali nie tyle kwestie polityczne, co jeszcze ważniejsze sprawy - kto tak właściwie - kobiety czy mężczyźni - rządzą w domach. Sporów było tyle samo, ale przynajmniej można było się przy tym serdecznie pośmiać.

W Marcinkowicach marszałęk złożył kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej, który już po 20 dniach, jeszcze w kwietniu 2010 roku powstał przy dawnej, dworskiej kaplicy. Opowiedział o tym Markowi Kuchcińskiemu Andrzej Piszczek, wręczając marszałkowi również archiwalny egzemplarz miesięcznika "Sądeczanin", opisujący dzieje powstania obelisku. 

Po szybkiej konsultacji z Zygmuntem Berdychowskim ("Zdążymy?"), z którym marszałek Marek Kuchciński wracał jeszcze na obrady Forum Ekonomicznego w Krynicy, obaj skorzystał też z zaproszenia proboszcza parafii Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach, Józefa Babicza. Czasu wystarczyło wprawdzie jedynie na herbatę i (przepyszne) ciastko gospodyni, ale za to przy stole, przy którym w starym, marcinkowickim dworze jadał jeszcze marszałek Józef Piłsudski. Z plebanii marszałek wyszedł obdarowany miodem ze słynnej papieskiej pasieki księdza proboszcza. (kt) Fot. TK

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Niskowej i Marcinkowicach
W towarzystwie Zygmunta Berdychowskiego, Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragedię smoleńską w Niskowej i Marcinkowicach.


Dziękujemy za przesłanie błędu