Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
08/01/2019 - 19:50

Co nam grozi. Nieruchoma, brudna mgła wisi nad Nowym Sączem

Padało, wiało i może aura nie była zbyt przyjazna, ale mocno przewietrzyła Nowy Sącz. Teraz ścisnęło mrozem, ludzie do kopciuchów dorzucają więcej węgla i nieruchoma, brudna mgła znowu zawisła nad miastem. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.


Nie pada śnieg, nie wieje wiatr i Kotlinę Sądecką  znowu zaczął dusić smog.  Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu stężenia pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Smog jest bardziej niebezpieczny niż palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz narkotyków, wypadki drogowe, HIV/AIDS czy konflikty zbrojne. Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wad rozwojowych u dzieci, negatywnie wpływa na zdrowie, a nawet zdolności poznawcze ludzi oraz przyczynia się do wzrostu śmiertelności.Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej aż 36 znajduje się na terenie Polski.

Czytaj też Cudowny lek na smog w Sączu. Dlaczego głucha cisza zapadła nad błękitnym węglem?

W styczniu 2017 r. zanieczyszczenie powietrza w Polsce osiągnęło rekordowy poziom. Miało to bardzo negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców - liczba zgonów w tym okresie wzrosła aż o 23,5 proc. w stosunku do stycznia poprzedniego roku. Analiza NFZ wskazała, że wśród czynników, które przyczyniły się do wzrostu liczby zgonów, było wysokie stężenie pyłów PM10 w powietrzu. Szacuje się, że co roku z powodu smogu przedwcześnie umiera ok. 44 tys. Polaków.

Na skutki oddziaływania smogu szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze czy kobiety w ciąży. Jednocześnie jednak zanieczyszczenie powietrza wpływa na oczekiwaną średnią długość życia każdej osoby.

Dane z opracowanego przez amerykańskich badaczy AirQuality Life Index pozwalają oszacować, że przeciętnie ludzie na świecie tracą blisko dwa lata życia w stosunku do sytuacji, w której poziom zanieczyszczeń pozostawałby na poziomie uznanym przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczny. To oznacza, że zanieczyszczenie powietrza jest statystycznie bardziej szkodliwe niż np. palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że problem zanieczyszczenia powietrza ma wpływ na życie większej liczby osób niż jakikolwiek inny czynnik, ponieważ nie da się zrezygnować z oddychania tak jak można rzucić palenie czy odstawić inne używki.

Czytaj też Czy w Nowym Sączu będą chodniki pochłaniające smog?

Przeprowadzone w Londynie badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na rozwój płuc u dzieci. U przebadanej grupy stwierdzono pojemność płuc zmniejszoną średnio o 5 proc. Przyczyną był zbyt wysoki poziom dwutlenku azotu w powietrzu. W przyszłości takie zahamowanie rozwoju płuc może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Smog szkodzi nawet najmłodszym – dowiedziono, że cząsteczki sadzy mogą przedostawać się z płuc przyszłej matki do łożyska. Inne badania wskazywały na związek między narażeniem ciężarnych kobiet na zanieczyszczenie powietrza a śmiertelnością noworodków, przedwczesnymi porodami oraz niską masą urodzeniową dzieci. Oznacza to, że smog wpływa na życie ludzi jeszcze przed narodzeniem.

Choroby układu oddechowego i układu krążenia to znane konsekwencje smogu. Okazuje się jednak, że wpływa on również na nasze zdolności poznawcze. Badania przeprowadzone w Chinach dowiodły, że osoby, które na co dzień są narażone na zanieczyszczenia powietrza, osiągają gorsze wyniki w testach umiejętności werbalnych. Efekt ten jest szczególnie widoczny u mężczyzn i osób o niższym wykształceniu.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe