Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 lutego. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
07/11/2019 - 13:15

Co to za dziwna konstrukcja w Przysietnicy? To tubosider [ZDJĘCIA]

Ta wyjątkowa konstrukcja to podwaliny nowego mostu w Przysietnicy w gminie Stary Sącz. Wykonawca korzysta tu przede wszystkim z blachy falistej z technologii tzw. tubosiderów. Dlaczego?

Jak wyjaśnia Michał Kociołek kierownik Referatu Infrastruktury Komunalnej i Gospodarki Wodnej w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu na zdjęciach z placu budowy w Przysietnicy widać tzw. tubosidery, czyli konstrukcje z blachy falistej, które wykorzystuje się przy budowie mostów z dwóch powodów. Po pierwsze pozwalają one na optymalną kontrolę przepływu wody w potoku – co przy górskich potokach jest niezmiernie istotne a po drugie dzięki nim można zbudować most, którego nawierzchnia będzie biegła na równi z nawierzchnią dróg, które spina. Przy standardowych konstrukcjach obok żelbetonowego fundamentu z żelbetonu trzeba wykonać dodatkowo samą konstrukcję mostu co sprawia zazwyczaj, że most zaczyna górować nad drogami.

Termin zakończenia prac przy budowie mostu jest napięty – wykonawca ma czas do końca listopada.

Zobacz też: Kolejny drogowy Armagedon już tuż tuż. Rusza budowa ronda koło Kocich Plant

Przypomnijmy. Gmina pierwszy przetarg na przebudowę drogi „Na Targowisku” wraz z budową mostu w Przysietnicy ogłaszała w czerwcu. Zgodnie z założeniami – przy korzystnych ofertach - inwestycja miała być gotowa do 15 listopada. Ostatecznie okazało się, że czerwcowy przetarg trzeba unieważnić. Dlaczego? Gmina miała zarezerwowane na inwestycję ok. 525 tys. zł a dwie propozycje wykonawców opiewały na kwoty wyższe o… 1 mln zł.

Po pozyskaniu środków z Funduszu Dróg Samorządowych samorząd dysponował już kwotą o 525 tys. zł wyższą, czyli sumarycznie ponad milionem złotych. Tym samym można było podjąć decyzję o wyłonieniu wykonawcy podczas drugiego przetargu – najkorzystniejsza okazała się propozycja PRDM z Nowego, która opiewała na 1 mln. 316 tys. zł. 

Zobacz też: Budują nowy most w Moszczenicy. Objazd? Grzecznościowo albo przez Barcice

Przy okazji kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców gminy. Jak zapewnił nas Adam Czerwiński dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg do końca listopada ma też być gotowy most w Moszczenicy. Trwają ostatnie prace przy kładzeniu chodnika a mieszkańcy, którzy muszą obecnie korzystać przede wszystkim z objazdu wytyczonego formalnie aż przez Przysietnicę a dalej Gołkowice, czyli niemal przez pół gminy, będą mogli odetchnąć z ulgą.

W tym miejscu kilka słów podziękowań dla gospodarza nieruchomości na wysokości mostu, który pozwalał też miejscowym korzystać grzecznościowo z objazdu przez swoje prywatne podwórko.

ES [email protected] Fot.: UM w SS

Co to za dziwne konstrukcje w Przysietnicy? To tubosidery
Ta wyjątkowa konstrukcja to podwaliny nowego mostu w Przysietnicy w gminie Stary Sącz. Wykonawca korzysta tu przede wszystkim z blachy falistej. Dlaczego?


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020