Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
23/09/2020 - 09:55

Co to za pomysł! Jelcz „ogórek” z czasów komuny ma jeździć po Sączu

Ma dobrze po pięćdziesiątce, ale świetnie się trzyma i przeżywa drugą młodość. W samochodowej flocie sądeckiego MPK pojawił się kultowy autobus z czasów PRL-u marki Jelcz, zwany potocznie ogórkiem, który ma stanowić nową miejską atrakcję i promować Nowy Sącz.

Dlaczego autobus z czasów PRL-u ma promować miasto?

- Ten piękny pojazd to atrakcja Nowego Sącza. W ten sposób chcemy się też trochę odnieść do historii, ponieważ historia sądeckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i transportu publicznego to 72 lata. Dwa lata temu obchodziliśmy 70-lecie firmy, która powstała w 1948 roku - tłumaczy prezydent Ludomir Handzel

Czytaj tez „Nie róbcie farsy, szopki i cyrku”. Ludzie się śmieją z sądeckiej rady miasta 

Drugą młodość przywrócili wiekowemu Jelczowi pracownicy MPK.

- Prace trwały równy rok. Wyremontowany został silnik, wnętrze, wymieniliśmy tez blachę – wyjaśnia prezes spółki Jerzy Leszczyński.

Oficjalna prezentacja Jelcza zakończyła się kursem do Miasteczka Galicyjskiego.„Ogórek” wedle zapewnień szefa MPK będzie służył zarówno mieszkańcom jak i turystom.

Czytaj też Śmieciowe opłaty w Nowym Sączu po nowemu. Nowe stawki, nowe ulgi 

Pomysł na zakup zabytkowego autobusu zrodził się w sierpniu ubiegłego roku,  kiedy została uruchomiona linia retro, obsługiwana przez zabytkowym autobus z lat siedemdziesiątych Autosan należący do Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji.

To wtedy zapadła decyzja, żeby miasto do spółki z MPK kupiło starego Jelcza, który posłuży do nietuzinkowej promocji miasta ([email protected] fot. UMNS)     Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)