Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
07/01/2021 - 11:25

Co to za projekt? To będzie najnowocześniejszy budynek w Rytrze

Na ostatniej sesji radni z gminy Rytro mogli w końcu dokładnie zapoznać się z wizualizacją przedszkola, które gmina chce zacząć budować jeszcze w tym roku. Placówka służyć będzie aż setce dzieci.

O tej inwestycji mówi się już od już od stycznia 2018 roku. Przypomnijmy. Jeszcze za czasów wójta Władysława Wnętrzaka ówczesna opozycja nie zgodziła się na wybudowanie nowej siedziby Urzędu Gminy i nowego ośrodka kultury. W sumie realizacja tej wizji pochłonąć miała – wedle optymistycznych szacunków – około 20 milionów złotych i nie było żadnej gwarancji, że samorząd pozyska jakieś dofinansowanie na ten cel. Rytro musiałoby się posiłkować krociowym kredytem.

Radni przegłosowali zupełnie inne rozwiązanie – Szkoła Podstawowa w Rytrze miała być przebudowana i rozbudowana i stać się centrum edukacyjnym dla wszystkich uczniów i przedszkolaków z terenu samorządu. A w zwolnionym dzięki temu gimnazjum miała powstać nowa siedziba urzędu i miejsce na działalność kulturalną.

Zobacz też: Budżet Rytra na 2021 rok: opozycja wstrzymała się do głosu

Tyle tylko, że z czasem okazało się, że z przyczyn technicznych szkoła nie może zostać przebudowana. Gmina natychmiast wdrożyła plan awaryjny – na kilkunastoarowej działce przylegającej do szkoły zaprojektowano zupełnie nowy budynek dla samych przedszkolaków. Gminie już udało się pozyskać na jego realizację aż 1 500 000 z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Przedszkole będzie budowane na działce, która jest własnością Urzędu Gminy. Częściowo zajmie plac zabaw, który zostanie troszkę pomniejszony. Dzieci nie będą wychodzić z przedszkola na boisko, bo boisko służy do ćwiczeń a nie jako plac zabaw. W przedszkolu nie będzie kuchni. Oba budynki będzie obsługiwała kuchnia ze szkoły – komentował na sesji wójt Jan Kotarba.

Dla rodziców najważniejsze jest jednak to, że młodsze i starsze dzieci będą uczyć się w jednym miejscu, w budynkach, do których można je dowieźć za jednym zamachem.

Autorem projektu jest architekt ze Starego Sącza Mirosław Ogórek z biura projektowego METRI. Jak Wam się ten projekt podoba? ([email protected] Fot.: UG w Rytrze)

Do takiego przedszkola każdy chciałby chodzić. To będzie najnowocześniejszy budynek w Rytrze
Na ostatniej sesji radni z gminy Rytro mogli w końcu dokładnie zapoznać się z wizualizacją przedszkola, które gmina chce zacząć budować jeszcze w tym roku. Placówka służyć będzie aż setce dzieci.


Dziękujemy za przesłanie błędu