Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 kwietnia. Imieniny: Donata, Herminy, Rufina
11/01/2018 - 11:10

Coraz więcej chorych w sądeckich przychodniach. Głowę rozsadza ból, z nosa się leje

Wyjątkowo łagodna zima z wysokimi, jak na tę porę roku temperaturami sprawiła, że poczekalnie w sądeckich przychodniach pękają w szwach. Nie brakuje zainfekowanych pacjentów czekających w kolejce do lekarzy.

Zachorowania grypopodobne i infekcje wywołane przez rotawirusy niejako wpisane są w tą porę roku, a przez sądeckie przychodnie przewija się teraz zdecydowanie więcej chorych.

W ostatnich dniach naprawdę sporo osób skarżących się na złe samopoczucie zgłosiło się do lekarzy. Chorzy skarżą się na wysoką gorączkę, dreszcze, uporczywy kaszel, a więc objawy charakterystyczne dla infekcji grypopodobnych.

Zobacz także: Nowy Sącz: Zawieszone odwiedziny na pediatrii. Wirus szaleje

- Aura sprzyja im  - mówi lek.. Barbara Jurkiewicz, kierownik NZOZ „Remedium” w Nowym Sączu. – Pacjenci skarżą się na kaszel, zgłaszają się z zapaleniem krtani, tchawicy, a nawet zapaleniem oskrzeli, czy płuc. U części pacjentów zanim pojawił się u nich kaszel, czy katar miała objawy nieżytowe ze strony układu pokarmowego w postaci biegunki i wymiotów.

U niektórych chorych taka infekcja koncentruje się tylko na objawach typu żołądkowego.

Zdaniem szefowej sądeckiego „Remedium” takie przypadłości o tej porze roku nie są niczym nowym. Zachorowania grypopodobne i infekcje wywołane przez rotawirusy niejako wpisane są w łagodne zimy.

- Największe natężenie pacjentów odnotowujemy w początkach tygodnia – dodaje pani doktor. – Dziennie przyjmujemy po około dwieście dzieci. – Dorosłych też nie brakuje. Sądzę, że wpływ na taki stan rzeczy, moim zdaniem ma również zanieczyszczenie powietrza. To, czym oddychamy.

Jak chronić się przed infekcjami? – Nie przegrzewać się. Ubierajmy się stosownie do temperatury panującej za oknem. To podstawa – dodaje dr. Jurkiewicz. - Często pytam rodzica chorego dziecka, jaka temperatura jest w domu. Często słyszę odpowiedź. Dwadzieścia kilka stopni. Optymalna temperatura to góra 19-20 stopni. Pamiętajmy o tym.

IM, fot. arch. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu