Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
25/09/2019 - 08:15

Coraz więcej ludzi donosi u nas na sąsiadów przez Internet. I to się chwali

- Po południu nie da się oddychać. Już nie wspominając o wyjściu z dziećmi na spacer. W powietrzu unosi się siwy dym i okropny smród. Proszę o kontrolę palenisk na tej ulicy. Jestem skłonny do ewentualnego składania zeznań – to tylko jeden z przykładów tak zwanych ekointerwencji czyli internetowego systemu przekazanie odpowiednim służbom informacji o łamaniu prawa przez tych, którzy zatruwają środowisko. Ludzie przestają się godzić na puszczanie z dymem ich zdrowia i dlatego coraz częściej decydują się na obywatelski donos.

Cała okolica dusi się od trującego smrodu, bo sąsiad pali w piecu plastikowe butelki albo śmieci z chemikaliami. Takie sytuacje nierzadko zdarzają się na Sądecczyźnie. Ludzie przestają się godzić na puszczanie z dymem ich zdrowia i coraz częściej korzystają z uruchomionego w naszym regionie ekoformularza, który umożliwia przekazanie odpowiednim służbom informacji o łamaniu prawa.

Czym oddychamy w Nowym Sączu? Kopciuchy, już poszły w ruch i w ruch poszły pyłomierze.

Na ulicy (…) w godzinach popołudniowych nie da się oddychać. Już nie wspominając o wyjściu z dziećmi na spacer. W powietrzu unosi się siwy dym i okropny smród. Proszę o kontrolę palenisk na tej ulicy. Nagminne spalanie prawdopodobnie odpadów lub jakiś innych przedmiotów. Ciemny, gryzący dym oraz zapach palonego tworzywa sztucznego. Sytuacja ma miejsce od kilku lat codziennie w okresie grzewczym. Jestem skłonny do ewentualnego składania zeznań – to tylko dwa przykłady zgłoszeń nadesłanych w ubiegłym tygodniu do urzędu marszałkowskiego, który ekoformularz uruchomił,.

Czytaj też Smog już zaatakował Nowy Sącz. Wskazania pyłomierzy znów skoczyły 

- Lato dało nam odpocząć od smogu, ale wraz z nadejściem jesieni problem zanieczyszczenia powietrza nasila się z dnia na dzień. Już teraz niemal codziennie otrzymujemy sygnały od osób podtruwanych przez sąsiadów, którzy palą w piecach czym popadnie -mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz. - Ta sytuacja nie ulegnie poprawie, dopóki wszyscy nie zrozumiemy, że ignorowanie alarmującego stanu środowiska naturalnego, w tym powietrza, jest zagrożeniem dla każdego z nas -

300 zgłoszeń z 76 gmin i 144 kontrole – to dotychczasowe statystyki ekointerwencji w regionie. Od czasu uruchomienia formularza na stronie urzędu marszałkowskiego niemal codziennie napływają informacje o kolejnych przypadkach łamania przepisów środowiskowych. Najczęściej zgłaszanym problemem pozostaje spalanie śmieci w piecach i przydomowych ogródkach.

Czytaj też Szantażują masturbacją. Maile krążą też po Nowym Sączu

Siedem zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, dziesięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejnych siedem trafiło do odpowiednich gmin. W siedmiu przypadkach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W ośmiu przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Czterokrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.

Formularz ekointerwencji został uruchomiony  z końcem marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli.

[email protected] fot.JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)