Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
20/01/2020 - 05:10

Coś takiego zdarza bardzo rzadko. Dziś potężny, groźny dla nas, skok ciśnienia

Osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie, tak możemy się dzisiaj czuć. Wszystko przez silny wyż, który nadciągnął nad Polskę, co spowoduje w gwałtowny skok ciśnienia atmosferycznego w całym kraju. Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jego wartość może osiągnąć nawet 1050 hPa. Ostatni taki rekord padł w 1997roku.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przez Polskę przemieszcza się zatoka niżu z frontem atmosferycznym. Praktycznie w całym kraju wartość ciśnienia atmosferycznego przekroczy 1015 hPa.  Rośnie od samego rana. Najwyższe wskazania ma osiągnąć w godzinach  od siódmej do szesnastej.

Czytaj też Stres i wypalenie zawodowe po sądecku. Epidemia, na którą będzie można brać L4 

Tak wysokie ciśnienie – podaje Instytut -  jest zjawiskiem bardzo rzadkim, następuje raz na kilka lub kilkanaście lat. To wynik bliski do najwyższej wartości notowanej w powojennej Polsce. W grudniu 1997 w Suwałkach zanotowano wartość 1054 hPa.

 Tak znaczny wzrost ciśnienia może wpłynąć na nasze samopoczucie. „Może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski– czytamy w komunikacie IMGW.

Czytaj też Przerażające prognozy synoptyków. Styczeń bez zimy i straszliwe upały

- U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie” – ostrzega Instytut.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)