Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
15/04/2019 - 14:05

Czego szukali filmowcy w Tyliczu. Najechali wieś z kamerami

W Tyliczu (gmina Krynica-Zdrój) kręcą jeden z odcinków historycznego dokumentu „Było, nie minęło”, którego tematem jest Konfederacja Barska”. Cykl, którego prowadzącym jest Adam Sikorski, śledzi tajemnicze wątki naszych dziejów.

Każdy z odcinków „Było, nie minęło” ma charakter wyprawy poszukiwawczej, próbującej znaleźć odpowiedzi na pytania o przeszłość.

Adam Sikorski, prowadzący program, opowiada o historii nie tylko z perspektywy wielkiej polityki. Wiele śladów naszej przeszłości znajduje w prywatnych  archiwach, zdjęciach, dokumentach oraz wspomnieniach ludzi.  Niekiedy niepozorny przedmiot odnaleziony na starym strychu, kryje fascynującą historię, którą warto opowiedzieć.

Dokument na temat Konfederacji Barskiej (1768-1772) kręcony jest w okolicach Tylicza, Izb, Wysowej i górze Jawor. W nagraniach uczestniczą: gospodarz "Było, nie minęło" Adam Sikorski, archeolog Michał  Filipowicz oraz Janusz Kieblesz ze Stowarzyszenia Odkryj Tylicz, przewodnik beskidzki, miłośnik dziejów Tylicza.

W 2018 roku w Muszynce świętowano 250-tą rocznicę zawiązania Konfederacji, zbrojnego związku szlachty, który miał na celu obronę wiary katolickiej i niepodległości, a także zniesienia ustaw narzuconych przez Rosję. 

Konfederaci Barscy bronili swoich okopów w Muszynce. Na górze Jawor (808 m) zachowały się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie okopy "Obozu Koronnego”, ziemne umocnienia, o kształcie nieregularnego trójkąta , na które pierwotnie składał się wał ochronny, głęboki rów, a przed nim - stok.

Film będzie można obejrzeć wkrótce na antenie TVP Historia.

(MK) fot. Janusz KiebleszDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe