Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
29/11/2018 - 18:30

Czego życzyli Rybskiemu na pożegnanie nauczyciele z "pierwszej budy"?

Odpoczynku, regeneracji sił fizycznych i duchowych, a także obniżenia poziomu stresu życzyło grono pedagogiczne Aleksandrowi Rybskiemu, jeszcze do wczoraj dyrektorowi I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Dyrektor Rybski przeszedł na emeryturę. Dzisiaj już ster rządów w "pierwszej budzie" objął jego następca, germanista Andrzej Padula.

Grono pedagogiczne I Gimnazjum i Liceum, z którym dyrektor Rybski pracował przez wiele lat dziękowało mu za to, że prowadził tę szkołę przez większość swojego życia.

Dyrektor Rybski rozpoczął w niej pracę jako nauczyciel matematyki, zaraz po ukończeniu studiów wyższych. Symboliczne pożegnanie przechodzącego na emeryturę dyrektora, bo jeszcze się ostatecznie nie żegna ze szkołą, odbyło się podczas wczorajszej Rady Pedagogicznej. W tej uroczystości wziął także udział prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, absolwent tej szkoły. Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że Ludomir Handzel jest ósmym prezydentem miasta, jakiego wykształciła ta szkoła. Obecny prezydent pełni funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

- Pan dyrektor jest matematykiem, więc pozwolę sobie zacząć od argumentów liczbowych rozpoczął Jakub Bulzak, nauczyciel historii, również absolwent tej szkoły.  I przytoczył oczywiście kilka liczb - Wśród nauczycieli, którzy pracują obecnie w szkole i internacie, tylko czternaście osób nie zostało zatrudnionych przez pana Rybskiego, wszyscy pozostali mają na angażu jego podpis. Pan dyrektor ze szkołą jest związany od pierwszego września 1964 roku, kiedy po zdanym egzaminie wstępnym zaczął być uczniem tej szkoły, co daje pięćdziesiąt cztery lata, co stanowi dwadzieścia siedem procent historii szkoły. Dyrektorem jest przez dwadzieścia siedem lat, co stanowi trzynaście i pół procent historii szkoły. Jest to oczywiście rekord – drugi w kolejności Ludwik Klemensiewicz urzędował tylko trzy lata krócej. Aleksander Rybski był pierwszym dyrektorem, którego wybrano w drodze otwartego konkursu, był pierwszym dyrektorem trzeciej Rzeczypospolitej. Festiwal Młodych Talentów pod dyrekcją Barbary Porzucek tak wielką imprezą stał się podczas urzędowania pana dyrektora. Zatem, czy się to komuś podoba czy nie, pan dyrektor Aleksander Rybski przeszedł do historii nie tylko szkoły, ale i Nowego Sącza i Sądecczyzny.

Nauczyciele dziękowali odchodzącemu dyrektorowi za to, że szkoła pod jego rządami była chlubą miasta i regionu, dziękowali mu za dobroć i spokój w pracy, a także za to, że zgadzał się na realizowanie różnych pomysłów kadry i uczniów, zarówno zwykłych, jak i nawet szalonych.
Ustępujący ze stanowiska dyrektora nie krył wzruszenia, kiedy mówił do nauczycieli:

- Cieszę się, że nie musiałem was dyscyplinować, bo sami sobie narzucaliście dyscyplinę - stwierdził dyrektor Rybski. - Nie musiałem was też kontrolować, bo mieliśmy od tego uczniów i rodziców. Powtórzę słowa generała Gągora, który kiedy spotykał się z uczniami, mówił „chodziłem do najlepszej szkoły na świecie” – oby tak mówili wszyscy absolwenci naszej szkoły. Czuję się spełniony, byłem między fajnymi ludźmi i nie kończę swojego szkolnego życiorysu, bo jeszcze będę tu przychodził.
 

Opr. Im, Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.

Aleksander Rybski przeszedł na emeryturę
Aleksander Rybski przeszedł na emeryturę


Dziękujemy za przesłanie błędu