Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
22/07/2019 - 07:45

Czegoś takiego jeszcze w aptekach nie było. Szykuje się prawdziwa rewolucja

Czy wreszcie przyjdzie koniec z wyczekiwaniem w kolejce do lekarza tylko po receptę? Resort zdrowia szykuje się do prawdziwej rewolucji. Leki w aptece będą mogli przepisywać farmaceuci. Już toczą się prace nad ustawą pozwalającą świadczyć aptekarzom podstawowe usługi medyczne dla pacjentów.

Nie tylko zmierzy choremu ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Będzie mógł też sprawdzić, czy leki przepisane mu przez lekarza specjalistę wzajemnie się nie wykluczają, takie uprawnienia chce dać farmaceutom resort zdrowia. Co więcej, jeśli w życie wejdą nowe przepisy prawne, aptekarz będzie mógł też wystawiać recepty na te leki, które pacjent bierze już od dawna.

czytaj też Śmierć bez recepty sprzedają w sądeckich aptekach. Każdy małolat może to kupić

Takie rozwiązanie stanie się możliwe, bo od nowego roku lekarze będą mogli wystawiać już tylko recepty elektroniczne. Dane o branych przez pacjenta lekach znajdą się w specjalnie utworzonym systemie internetowym, do których  aptekarz będzie mieć dostęp.  Taki system z powodzeniem funkcjonuje od lat na zachodzie Europy. Polscy aptekarze od lat zabiegają, o to, żeby takie rozwiązania wprowadzić w Polsce.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu