Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
20/11/2014 - 11:00

Czerwiński: Rząd nie odpowiada za wpadki PKW

Ciągłe awarie wyborczego systemu informatycznego, ogromna liczba głosów nieważnych w wyborach, podejrzenia o manipulacje wyborcze, żądania ukarania winnych chaosu w Państwowej Komisji Wyborczej, odwołania jej członków – do tych kwestii odniósł się poseł Andrzej Czerwiński podczas konferencji prasowej w sądeckim biurze Platformy Obywatelskiej.
- Państwowa Komisja Wyborcza jest mocno umocowana w strukturach państwa i jest zupełnie odcięta od struktur politycznych. Jest powoływana przez prezydenta RP na wniosek trzech najwyższych organów sądowych: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Każdy z nich desygnuje po trzech sędziów do 9-osobowej PKW – tłumaczył Andrzej Czerwiński.

Odwołanie członka PKW może się odbyć w takim samym trybie, jak powołanie – sąd, który go desygnował może się o to zwrócić do prezydenta. Członek PKW może się również sam podać do dymisji. (Szef Krajowego Biura Wyborczego podał się do dymisji. Kazimierz Czaplicki jest także sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej - przyp. red.). Inną możliwością wygaśnięcia mandatu członka PKW jest osiągnięcie wieku 70 lat.

Poseł Czerwiński odniósł się również do zarzutów, że Rząd nie reaguje na chaos wywołany awariami sytemu informatycznego i możliwość manipulacji.

- Każdy obywatel, który zauważył coś podejrzanego w czasie wyborów, że zachodzi podejrzenie przestępstwa przeciwko wyborom, może złożyć skargę w sądzie. Tylko sądy mogą takie sprawy rozpatrywać – wyjaśniał poseł. Pokazał pismo od mieszkańca miasta, który go prosi o interwencję w sprawie rzekomych nieprawidłowości w wyborach do Rady Miasta.

- Nie dajmy się wpędzić w takie myślenie, że to władza chwilowo rządząca odpowiada za to co się dzieje za urnami. Bo bez względu na to, jaka to jest władza odpowiedzialna w danej chwili za administrowanie prawa - Kodeks Wyborczy i Prawo Wyborcze są przyjęte wiele lat temu. Dotyczy to wszystkich wyborów: prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych. Władzę nad wyborami stanowi wyłącznie Państwowa Komisja Wyborcza. Nie chcę oceniać, co ci starsi panowie teraz stanowią, co mówią, jakie podejmowali decyzje, ale to jest organ władzy Państwa, bardzo silnie umocowany przepisami ustawowymi i Konstytucją. Więc wszelkie oskarżenia - polityczne, partyjne – o zaniedbania są nieprawne – tłumaczył poseł Czerwiński.

Zdeklarował również, że udzieli pomocy prawnej każdemu, kto chce wnieść do sądu protest wyborczy lub podjąć inną interwencję w sprawie przebiegu wyborów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w świetle obowiązującego prawa żądanie unieważnienia całych wyborów nie ma podstaw w ustawodawstwie. Unieważnić wybory można tylko w tym obwodzie lub okręgu, w którym sąd stwierdzi nieprawidłowości, mające wpływ na wynik wyborów. Nie można więc unieważnić wyborów w całej Polsce, czy województwie.

JG, fot. własne

 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe