Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
04/09/2021 - 16:20

„Cześć i chwała bohaterom!” – te słowa niosły się echem po Hali Łabowskiej

Już po raz 23 na Hali Łabowskiej odbyła się msza w intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza i żołnierzy PPAN. Pomnik na szczycie utonął w wiązankach kwiatów, złożonych przez polityków i przedstawicieli różnych organizacji. Ale nabożeństwo – poza symbolicznym wymiarem – miało również przypomnieć obecnym, ile musieli poświęcić nasi przodkowie, żebyśmy my, współcześni Polacy, mogli cieszyć się wolnością.

Pierwsza msza w intencji księdza Władysława Gurgacza i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej odbyła się w 1998 roku. Od tego czasu co roku na Hali Łabowskiej gromadzą się tłumy osób. Tak było i w tym roku. Przed ołtarzem polowym zgromadzili się samorządowcy, politycy, przedstawiciele ważnych organizacji, klubów, fundacji, a także liczne grono sądeczan i przyjezdnych zewsząd rodaków, którzy chcieli oddać cześć bohaterom.

Mszy świętej, która rozpoczęła się o godzinie 11, przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, Robert Chrząszcz. W czasie kazania wygłoszonego na szczycie przypomniał uczestnikom nabożeństwa, że powinniśmy nie tylko podziwiać czyny żołnierzy PPAN i księdza Gurgacza, ale i naśladować ich w codziennym życiu.

Biskup podkreślał również, że musimy dziękować Bogu za to, że nasza Ojczyzna miała takich synów, dla których słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie były pustymi frazesami. Nabożeństwo uświetniał chór męski z Limanowej. Przygrywał również Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa.

Po mszy świętej odznaczenie przyjął ksiądz kanonik Henryk Tadeusz Michalak, kapitan Marynarki Wojennej w stanie spoczynku. Wygłosił on płomienne przemówienie i poprosił zgromadzonych o trzykrotne powtórzenie „Cześć i chwała bohaterom!”, tak aby zaszumiały okoliczne drzewa. Pośmiertne odznaczenie podporucznika dla Stanisława Szajny (zamordowanego żołnierza PPAN) przyjął jego członek rodziny. W takich chwilach zgromadzonym na Hali Łabowskiej trudno było ukryć wzruszenie.

Wójt gminy Łabowa, Marta Słaby, gospodarz i organizator imprezy (wraz z Fundacją „Osądź mnie Boże”) podziękowała wszystkim, którzy pojawili się na uroczystości oraz tym, którzy przyczynili się do jej organizacji. Marta Słaby przypomniała również historię księdza Władysława Gurgacza. – Ksiądz Gurgacz często nazywany jest sądeckim Popiełuszką – mówiła wójt. Polacy czekają na kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki. Wójt Łabowej zachęciła Sądeczan do modlitwy w intencji księdza Gurgacza.

Przy mównicy pojawił się również były minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Przed pomnikiem upamiętniającym oddział „Żandarmeria” PPAN na Hali Łabowskiej złożył kwiaty m.in. minister Macierewicz, wójt Łabowej Marta Słaby wraz ze swoim zastępcą Sławomirem Rybarskim, Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Ryszard Pagacz II Wicewojewoda Małopolski oraz posłowie: Barbara Bartuś, Arkadiusz Mularczyk, Jan Duda, Patryk Wicher, Anna Paluch.

Hołd poległym oddali również członkowie Klubu Gazety Polskiej z Tomaszem Baliczkiem na czele. Krzysztof Kotowicz, Andrzej Szkaradek (NSZZ „Solidarność” w Nowym Sączu), Renata Seruga-Tokarz (skarbnik Urzędu Miasta w Nowym Sączu), Mariusz Smoleń (UM w Nowym Sączu), wójt Jan Kotarba (wójt Rytra), senator Wiktor Durlak  - lista osób, które wzięły udział w uroczystości jest bardzo długa.

Na Hali Łabowskiej pojawili się również członkowie Nadleśnictwa Nawojowa oraz Nadleśnictwa Piwniczna Zdrój, a także dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ze Szczecina oraz dyrektor RDLP w Krakowie. Pod lasem powiewały sztandary i chorągwie pocztów sztandarowych z łabowskich szkół, straży oraz leśnictw.

Kwiaty składali także członkowie rodzin zamordowanych, którzy co roku odwiedzają Halę Łabowską, aby oddać cześć poległym za ojczyznę. Dla nich ta coroczna uroczystość ma szczególny wymiar, gdyż mają oni świadomość jak wiele w życiu poświęcili nasi przodkowie, abyśmy mogli cieszyć się wolnością. Tak jak i ksiądz kapelan Władysław Gurgacz bez wahania kładli oni swoje życie na szali.

Tegoroczne spotkanie na Hali Łabowskiej było wielką uroczystością, w której organizację zaangażowanych było wiele osób. Nie zabrakło więc ratowników „Malty” oraz żołnierzy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, którzy dbali o bezpieczeństwo zgromadzonych. O to, aby wędrowcy i goście nie opadli z sił zadbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi. Posiłek zapewniła Fundacja Sądecka. „Sądeczanin” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Gurgacza przy Urzędzie Gminy w Łabowej. Czytaj tutaj: Uczcili pamięć sądeckiego Popiełuszki pod jedynym w Polsce jego pomnikiem  ([email protected], fot. SS)

Msza w intencji ks. Gurgacza i żołnierzy PPAN na Hali Łabowskiej




"Cześć i chwała bohaterom!" - te słowa echem rozbrzmiewały po Hali Łabowskiej. 4 września odbyła się tutaj uroczysta msza w intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza i żołnierzy PPAN. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem na Hali Łabowskiej oraz pod pomnikiem księdza Władysława Gurgacza pod Urzędem Gminy w Łabowej. (Fot. SS)






Dziękujemy za przesłanie błędu