Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
27/05/2024 - 14:20

Czy ich zamuliło? W Sejmie zrobiło się głośno o Jeziorze Rożnowskim

Czy Jezioro Rożnowskie zostanie oczyszczone? Przypomnijmy, że akcja zbiórki podpisów koordynowana przez SKT Sądeczanin zakończyła się rok temu. Temat poruszyli niedawno w sejmie posłowie Barbara Bartuś i Ryszard Terlecki. Odpowiedź wiceministra infrastruktury rzuciła nowe światło na ostatnie wydarzenia.

Pomysł oczyszczenia Jeziora Rożnowskiego

Jezioro Rożnowskie to perła Sądecczyzny. Turystów, którzy przyjeżdżają do miejscowości położonych nad jego brzegiem nigdy nie brakuje. W upalne dni gromadzą się tutaj prawdziwe tłumy.

Niestety, jezioro traci swój urok przez bardzo duże zamulenie. Z pomysłem jego oczyszczenia wyszedł w grudniu 2022 roku Zygmunt Berdychowski. Akcję zbiórki podpisów koordynowało Społeczno-Kulturalne Towarzystwo “Sądeczanin”. Osób, które się się w nią zaangażowały nie brakowało. Finalnie udało się ich zebrać ponad 5 tysięcy. Wiele samorządów przyjęło również uchwały wyrażające poparcie dla inicjatywy.

- Tauron Ekoenergia byłby zobowiązany do tego, aby z tytułu całości przychodów, pochodzących ze sprzedaży prądu, 2 procent przeznaczyć na Fundusz Celowy, który będzie powołany, z przeznaczeniem na podejmowanie prac związanych z oczyszczaniem jeziora. Nie szukamy pieniędzy w budżecie państwa czy gminy - tłumaczył Zygmunt Berdychowski. 

Finał akcji z uroczystym przekazaniem podpisów ówczesnemu wicemarszałkowi Sejmu - Ryszardowi Terleckiemu odbył się w maju ubiegłego roku. Co się działo później? 

- Otrzymaliśmy kilka dni temu odpowiedź, że wniosek został przyjęty i poddany zostanie dyskusji w rządzie. Wcześniej jeszcze przeanalizują go eksperci, a my, równocześnie podjęliśmy działania, by nabrał kształtu legislacyjnego, jaki jest niezbędny w procedurze sejmowej. Tak, by na jednym z pierwszych posiedzeń następnego parlamentu można go było poddać pod głosowanie po formalnej akceptacji na posiedzeniu rządu - mówił Terlecki “Sądeczaninowi” we wrześniu 2023 roku. 

Ryszard Terlecki pyta o rewitalizację Jeziora Rożnowskiego

Póki co żaden przełom jednak nie nastąpił. Terlecki o sprawę zapytał niedawno w Sejmie. - Rok temu liczne grono mieszkańców okolicznych gmin wokół Jeziora Rożnowskiego, złożyło petycję do różnych instytucji, w tym do rządu i Sejmu. Postulowali rozpoczęcie prac nad rewitalizacją tego zbiornika z propozycją, by Tauron część zysków przeznaczyć na jego ratowanie. Kilkudziesięciu posłów wystąpiło do rządu, aby zajął się tą sprawą. W ostatnich miesiącach rządu Mateusza Morawieckiego sprawa została, z tego co wiem, poruszona. Czy dzisiaj jest jakaś szansa, aby to ważne miejsce mogło zostać przywrócone do stanu używalności - mówił Terlecki.

Jaka była odpowiedź wiceministra infrastruktury - Przemysława Koperskiego? -  Panie marszałku, były podjęte działania w wyniku tej petycji, ale sprowadziły się do tego, że przeprowadzona została kontrola na zbiorniku. Odbyła się w czasie, kiedy szefem RZGW w Krakowie był pan Radosław Radoń, prezesem Wód Polskich - Krzysztof Woś, ministrem infrastruktury do spraw gospodarki wodnej - Marek Gróbarczyk, a ministrem infrastruktury - Alvin Gajadhur. Jest protokół z 12 grudnia 2023 r. i z tego protokołu wynika, że stan techniczny jest dobry, stan bezpieczeństwa pod względem mechanicznym też nie stwarza żadnych zagrożeń dla mieszkańców. W związku z tym teza, że tu jest katastrofalna sytuacja, nie znajduje odzwierciedlenia w tym protokole, podpisanym w czasie, kiedy był poprzedni rząd - tłumaczył.

Jak dodał, również Tauron potwierdził, że sytuacja na zbiorniku jest dobra, a stan urządzeń dobry lub dostateczny, ale zapewnia dalsze bezpieczne użytkowanie. - Chcę również podkreślić, to wynika z tego pisma, które skierował do mnie Tauron, że spółka ponosi jednak dodatkowe koszty, jakie są związane z usuwaniem zanieczyszczeń powstających wskutek naturalny oraz aktywności ludzkiej, które przepływają do zbiornika z pobliskich gmin, z miejscowości leżących wokół, a nawet ze Słowacji. Jest to kilkaset ton odpadów rocznie, które spółka Tauron utylizuje - mówił dalej Koperski.

Na koniec stwierdził, że o samej idei przekierowania 2 proc. środków na rzecz utrzymania lepszej sytuacji wokół zbiornika nie słyszał, ale ją rozumie. Deklarował, że to sprawdzi i odpowie na piśmie.

Poseł Barbara Bartuś o walorach turystycznych

Głos zabrała również poseł Barbara Bartuś. Tłumaczyła, że to miejsce wykorzystywane jest często przez turystów. - Wbrew temu jaki jest raport oraz co odpisał Tauron, wystarczy pojechać nad to jezioro i zobaczyć, ile jest tam śmieci - twierdziła

Minister odpowiedział, że czas na zajęcie się tym tematem był przez ostatnie 8 lat. Dodawał, że nie można przerzucać odpowiedzialności na obecne władze spółki czy obecną administrację, jeśli wcześniej działania nie zostały podjęte.

- To za czasów państwa rządów odbyła się kontrola tego zbiornika. Ja nie mam wątpliwości, co do protokołu. Jeżeli państwo macie, to mogę je przekazać, może być jeszcze raz przeprowadzona taka kontrola. Wydaje mi się jednak, że nie ma podstaw do podważania wiarygodności tych dokumentów - wskazywał minister Przemysław Koperski. ([email protected], fot.: RG, IM, screen/ Sejm)Dziękujemy za przesłanie błędu