Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
11/11/2018 - 15:40

Daty 1918 - 2018 - to klamra dziejowa. Niech żyje Niepodległa i Nowy Sącz

Niech się święci Niepodległa, niech żyje marszałek Józef Piłsudski! Nowy Sącz i Sądecczyzna świętuja 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość patriotyczna goni dzisiaj uroczystość. Wszędzie słychać Mazurka Dąbrowskiego, pod pomnikami upamiętniającymi niepodległościowy zryw, wyzwolenie się naszego kraju po 123 latach zaborczej niewoli, składane są biało-czerwone wieńce i wiązanki kwiatów.

Dzisiaj jest szczególny dzień, wypełniony wydarzeniami patriotycznymi. Sto lat temu - 11 listopada Polska odzyskała niepodległość.  W Nowym Sączu, tradycyjnie już miejskie uroczystości patriotyczne rozpoczęły na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

Parlamentarzyści Ziemi Sądeckiej, władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz rzesze sądeczan (także rodzice z małymi dziećmi) zebrali się pod pomnikiem legionistów z czasów I wojny światowej.

Daty 1918 - 2018 - to klamra dziejowa. Setna rocznica odzyskania przez Polskę i Sądecczyznę niepodległości.

- Drodzy Sądeczanie, patrioci - zwrócił się do zebranych Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza. - Sto lat temu, po 123 latach rozbiorów, a na Sądecczyźnie po 148 latach mógł zabrzmieć Mazurek Dąbrowskiego. Polska powróciła na mapę Europy. Wracamy do wydarzeń sprzed wieku, bo to nasz obowiązek wobec historii i tych, którzy ją kreowali. Bohaterów znanych z imienia i nazwiska i tych licznych bezimiennych. Wracamy do tamtych chwil, bo to nasze święto, bo bez tych bohaterów, kto wie, może nie moglibyśmy się tutaj spotkać. Oddajemy więc hołd uczestnikom tragicznie zakończonych zrywów niepodległościowych - Powstania Listopadowego w 1831 roku, próby uwolnienia się od zaborców w 1848 roku i Powstania Styczniowego w 1863 roku. Dla nich, którzy nie pogodzili się z utratą suwerenności, zawołanie: "Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały" nie było frazesem, ani pustosłowiem.

Wiceprezydent Piech zaznaczył, że ci bohaterowie gotowi byli dla Polski na największe wyrzeczenia i poświecenia: prześladowania, więzienie, zsyłki, a nawet ofiarę życia.

- 100. rocznica odzyskania przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polską - to wspomnienie I wojny światowej. Wojny, która dawała nadzieję na odzyskanie niepodległości - zaznaczył wiceprezydent. - To nie przypadek, że tę rocznicę obchodzimy tu, na cmentarzu komunalnym, pod Pomnikiem Legionistów. Wspominamy i oddajemy cześć tym wszystkim legionistom, druhom spod znaku "Sokoła" i drużyn strzeleckich, dzięki którym Polonia Restituta. Oddajemy honor wszystkim bezimiennym patriotom, którzy niezłomnie wierzyli, że Polska będzie wolna, suwerenna i niepodległa.

Sądeczanie mają szczególny powód do zaakcentowania. Nowy Sącz wybił się na niepodległość kilkanaście dni wcześniej, niż pozostałe części Polski. 31 października 1918 roku w spontanicznej akcji członków podziemnych grup m.in. Polskiej Organizacji Wojskowej, byłych legionistów i polskich oficerów armii austriackiej rozbrojono i przepędzono Austriaków z miasta. Sądeccy kolejarze na budynku dworca wywiesili transparent z napisem: "Wolna, Zjednoczona, Niepodległa Polska".

- Dzisiejsza rocznica jest też okazją do uhonorowania "ikony" Odrodzonej - komendanta Związku Strzeleckiego, komendanta Legionów Polskich, późniejszego marszałka i naczelnika państwa polskiego Józefa Piłsudskiego - dodał wiceprezydent Piech. - Sądzę, że tegoroczne uroczystości odbywające się w mieście, w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości były godne. Włączyły się w nie szkoły, organizacje pozarządowe, placówki kultury  i instytucje podległe prezydentowi miasta. Obok Dębu Wolności na sądeckich plantach zasadziliśmy Dąb Niepodległości podarowany społeczności "długoszowej rodziny" przez pierwszą parę RP. Doczesne szczątki legionisty, piłsudczyka, ministra i generała Bronisława Pierackiego powróciły na pierwotnie przewidziane miejsce do odtworzonego mauzoleum. Przy al. Wolności stanął godny i okazały pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Odsłonięty kilkanaście dni temu jest spełnieniem woli naszych poprzedników, którym nie udało sie uhonorować Józefa Piłsudskiego monumentem, tuż po jego śmierci. Na mury Baszty Kowalskiej powróciły odtworzone tablice żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, poległych w wojnie 1920 roku z bolszewikami. To najważniejsze akcenty 100 - lecia obchodów odzyskania niepodległości.

Potem delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów, a uroczystość uświetnił występ Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata.

Władze miasta złożyły również kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy al. Wolności.

Po tych uroczystościach w kościele pw. św. Kaziemierza rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, a potem pod Dębem Wolności rozpoczęły się śpiewy patriotyczne z udziałem harcerzy Komendy Hufca w Nowym Sączu – uczestników IX Gry Miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej „Melduję Niepodległość” oraz wokalistów i recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Wszędzie w uroczystościach patriotycznych brały udział tłumy sądeczan.

[email protected], fot. IM
 Dziękujemy za przesłanie błędu