Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
08/05/2019 - 21:30

Debata o czystym powietrzu. Posłowie wybrali Nowy Sącz

Nowy Sącz należy, niestety, do tych miast w Polsce, które w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną duszą się od smogu. Walka z nim jest długa i żmudna. Dzisiaj w sądeckim ratuszu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Posłowie zajmujący się tą problematyką dyskutowali o tym jakie działania, w tym również w Nowym Sączu podejmowane są w kierunku, aby eliminować smog i poprawiać jakość powietrza.

W sali ratuszowej przez kilka godzin na ten temat debatowało kilkudziesięciu posłów. W obradach komisji uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, zastępca głównego inspektora ochrony środowiska Marek Surmacz i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski. Na spotkaniu obecni byli także włodarze sądeckich miast i gmin. Obrady prowadziła posłanka Anna Paluch, która jest zastępcą przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. 

Wyjazdowe posiedzenie rozpoczęło się od wizyty w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu Paweł Kupczak przedstawili posłom informację na temat działań zapewniających poprawę jakości powietrza w Nowym Sączu oraz Kotlinie Sądeckiej. Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu włodarze kilkunastu samorządów reprezentujących między innymi miasta i gminy z terenu Sądecczyzny podpisali Akt Czystego Powietrza dla Sądecczyzny. W styczniu tego roku miasto wzbogaciło się o 50 mobilnych czujników monitorujących stopień zanieczyszczenia sądeckiego powietrza, które trafiły do wolontariuszy chcących zaangażować się w walkę o to, czym oddychają sądeczanie. Do miasta dotarły także pierwsze dostawy "błękitnego" węgla. Część sądeczan już go kupiła i zaczęła nim palić.

O tych wszystkich działaniach mówił dzisiaj na posiedzeniu prezydent Handzel.

- Nowy Sącz stoi przed wielkimi wyzwaniami. Jesteśmy w czołówce Polski, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, więc musimy z tym podjąć drastyczną walkę. Będzie potrzeba wsparcia dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Swoimi działaniami wpisujemy się też w rządowy program „Czyste Powietrze” – mówił w czasie posiedzenia komisji prezydent Handzel, który na koniec podziękował posłankom i posłom za zainteresowanie Nowym Sączem oraz działaniami, jakie miasto podejmuje na rzecz poprawy powietrza.  

Rządowy program "Czyste Powietrze" jest wdrażany od jesieni ubiegłego roku. Dzisiaj posłowie zasiadający w Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zapoznali się z postępami w realizacji tego programu między innymi na terenie Małopolski i w Nowym Sączu.

- Problemy związane z jakością powietrza są bardzo widoczne w Małopolsce - mówił na briefingu prasowym Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. - Samorządy podejmują różnorodne działania, żeby poprawiać jakość powietrza i realizować, mam nadzieję skuteczny program "Czyste Powietrze".

Minister zaakcentował, że aby była to walka skuteczna potrzebna jest szeroka współpraca samorządów i organizacji pozarządowych. Program "Czyste Powietrze" będzie oparty m.in. na kampaniach społecznych pokazujących jego zalety i to, jak można z niego korzystać. Program ma zachęcić mieszkańców do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, do termomodernizacji budynków, wymiany niejednokrotnie nieszczelnej stolarki okiennej i starych pieców. Program jest realizowany dzięki współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz oddziałów wojewódzkich. Wspomniany program to także promocja niskoemisyjnego transportu.

- Jest to, co warto podkreślić program dotacyjny. Chcemy również stawiać na ciepło systemowe, na jego promocje - dodał minister Mazurek. - Polska ma jedną z największych i najdłuższych sieci ciepłowniczych, ale musimy poprawić jej efektywność.  

Zdaniem wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artura Michalskiego program "Czyste Powietrze jest programem przełomowym, który obejmie miliony gospodarstw domowych w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

- Program jest szacowany na ponad 100 mld złotych - mówi wiceprezes Michalski. - Będzie obejmował głęboką termomodernizację, wymianę źródeł ciepła. Do tej pory złożonych zostało 50 tys. wniosków na kwotę ponad miliard złotych. Liczymy na to, że program będzie się rozwijał.   

Posłanka Anna Paluch napomknęła, że rząd potrzebuje partnerów do realizacji tych zadań.

- Jestem przekonana, że nastąpi dobra współpraca miasta Nowy Sącz z samorządami miast i gmin położonych w Kotlinie Sądeckiej. Dzięki temu mieszkańcy Sądecczyzny będą mieli dostęp do czystego powietrza.

Posłanka wspomniała także, że w listopadzie ubiegłego roku Sejm uchwalił ustawę o uldze termomodernizacyjnej.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu