Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
11/05/2017 - 08:10

Deszczowy Armagedon pochłonął 3 miliony i ruszyły osuwiska!

W gminie Korzenna nadal trwa zliczanie szkód po ostatnich ulewach. Tu pogotowie przeciwpowodziowe odwołano dopiero 8 maja. Wstępnie gmina szacuje, że ostatni deszczowy Armagedon będzie kosztował gminę aż 3 miliony złotych.

pogodowy Armagedon

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie w sobotę 6 maja o godzinie 16. Korzenna, Lipnica Wielka, Janczowa i Jasienna, to w tych miejscowościach było najbardziej niebezpiecznie i to tu do późnych godzin wieczornych pracował ciężki sprzęt, by przywrócić drożność uszkodzonych dróg.

Poprzednie równie ulewne deszcze przyniosły straty w wysokości aż 10 milionów złotych. Teraz mimo wszystko powinno być lepiej.

Zobacz też: Śnieżyce nad Sądecczyzną! Powaliły jesion i… kontenery na odzież? [FILM]

- Myślę, że tym razem będzie to około 3 milionów, ale dokładne dane będziemy mieć dopiero w przyszłym tygodniu. Teraz jesteśmy po inwentaryzacji, po pomierzeniu i obfotografowaniu uszkodzonych miejsc. Teraz trzeba będzie to skosztorysować – informuje sekretarz gminy Krzysztof Ogorzałek.

zarwana jezdnia

 Co ucierpiało najmocniej? Deszcze podmyły gminne drogi, te, które jeszcze mamy żwirowe. Ucierpiały też przepusty i mosty, uszkodzone są niektóre przyczółki mostów. Ziemia, które ulewy zmyły z pól część przepustów pozatykały. Poważny problem stanowią też miejscowe osuwiska, które się właśnie uaktywniły. Trzeba będzie je jak najszybciej zabezpieczyć, szczególnie te przy drogach inaczej te drogi mogą stać się nieprzejezdne – wylicza sekretarz.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: KM PSP w NSDziękujemy za przesłanie błędu