Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
30/08/2023 - 15:35

DK 28 w Kasinie Wielkiej dalej się rozpada. Trwa dyskusja o docelowych objazdach

Wracamy do uszkodzonego przez osuwisko odcinka DK 28 w Kasinie Wielkiej. Eksperci nie mają wątpliwości – nie jest dobrze, szczeliny w jezdni cały czas się powiększają. Przedstawiciele GDDKiA i lokalni samorządowy dyskutują o docelowych objazdach.

DK 28 w Kasinie Wielkiej dalej się rozpada. Trwa dyskusja o docelowych objazdach

Tytułem przypomnienia. 29 maja na odcinku DK 28 w Kasinie Wielkiej pojawiły się liczne pęknięcia wzdłuż asfaltu, które jednoznacznie świadczą o tym, że uaktywniło się tutaj osuwisko – szczeliny mają do 15 m długości i szerokości od kilku do ok. 20 cm. Specjaliści z GDDKiA natychmiast podjęli decyzję o wytyczeniu objazdów.

Już nazajutrz przystąpili geolodzy i inspektorzy nadzoru budowlanego, którzy mają ustalić przyczyny osuwiska i zadecydować, w jaki sposób należy zabezpieczyć ten teren. Objazd dla wszystkich pojazdów wytyczony został drogą wojewódzką numer 964 przez Kasinę Dolną, następnie przez Wolę Skrzydlańską, Skrzydlną, Porąbkę i Dobrą. 

Nowy Sącz: rusza remont Magazynowej. Zobacz, którędy nie przejedziesz

Od tego czasu minęły już trzy miesiące. Czy specjalistom udało się dowiedzieć coś nowego? Wczoraj na uszkodzonym odcinku krajówki spotkali się przedstawiciele krakowskiego oddziału GDDKiA, gmin Dobra i Mszana Dolna, powiatu limanowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Ministerstwa Infrastruktury oraz z dziennikarzami.

DK 28 w Kasinie Wielkiej dalej się rozpada. Trwa dyskusja o docelowych objazdach

- Niestety, szczeliny na jezdni cały czas stopniowo się powiększają. Pojawiają się też nowe, w tym także po południowej stronie drogi w miejscu zabezpieczenia odwodnienia. Widać wyraźnie, że osuwisko jest aktywne i ciągle pracuje. Dlatego też nie ma możliwości puszczenia w tym miejscu ruchu, nawet bypassem, wahadłowo i tylko osobowego - relacjonuje dyrektor oddziału GDDKiA w Krakowie Tomasz Pałasiński. 

Uskok na powiatówce Paszyn-Mogilno-Krużlowa. Połowa jezdni wyłączona z ruchu

Wstępna ekspertyza geotechniczna przygotowana została już w czerwcu a od lipca trwają prace związane z przygotowaniem pełnej ekspertyzy, która na pytania, jakiej wielkości jest to osuwisko, w jaki sposób je zabezpieczyć i jak odbudować ten fragment drogi. - Szczegółowe wnioski wynikające z prowadzonych badań geofizycznych i odwiertów poznamy w listopadzie – zaznacza rzecznik GDDKiA z Krakowa Kacper Michna, który dodaje jednocześnie, że lokalni samorządowcy zobowiązali się do przedstawienia szczegółowych propozycji objazdów, innych niż dotychczas proponowane. Szczegóły poznamy już w przyszłym tygodniu. ([email protected] Fot.: GDDKiA) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu