Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
14/05/2024 - 20:05

Dla ósmoklasistów rozpoczął się stresujący czas. Za nimi już egzamin z języka polskiego

Miesiąc maj to stresujący czas nie tylko dla maturzystów, ale także dla absolwentów szkół podstawowych. Dzisiaj rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Nastolatkowie pisali egzamin z języka polskiego.

W Nowym Sączu odbywał się on dzisiaj w osiemnastu szkołach podstawowych na terenie miasta. Rano był przed wejściem do sal odczuwalny stres.

- Liczba ósmoklasistów przystępująca w tym roku do egzaminu jest mniejsza niż w ostatnich dwóch latach – powiedziała „Sądeczaninowi” Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. – Wtedy mieliśmy jeszcze roczniki liczniejsze, a wynikało to z reformy edukacji. Obecnie do egzaminów po ukończeniu szkoły podstawowej przystępuje rocznik już po reformie.

W tym roku w Nowym Sączu mamy około 600 absolwentów szkół podstawowych, którzy dzisiaj przystąpili do pisania egzaminu ósmoklasisty. W poprzednich latach było ich ponad 800.

- Jak zawsze dla absolwentów szkół podstawowych ten egzamin jest dużym przeżyciem – dodaje wiceprezydent Majka. – Dzisiaj młodzi ludzie pisali egzamin z języka polskiego, jutro czeka ich egzamin z matematyki, a w czwartek z języka angielskiego. Trzymamy za wszystkich ósmoklasistów mocno kciuki. Nie ukrywam, że sama jestem mamą ósmoklasistki, która w tym roku zdaje.

Dla absolwentów szkół podstawowych jest to pierwszy taki poważny egzamin. Ważny choćby z tego względu, że jest przepustką do dobrych, cieszących się renomą szkół średnich.

- Wynik tego egzaminu w dużym stopniu decyduje o tym czy uczniowie dostaną się do wymarzonych wybranych szkół ponadpodstawowych – dodaje nasza rozmówczyni. – To nie jest wyłączny warunek, który o tym decyduje.

Jutro ósmoklasistów czeka pisanie egzaminu z matematyki.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu