Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
11/04/2018 - 07:00

Dlaczego prokuratura musi oddać senatorowi Kogutowi 400 tysięcy

Już nie milion a 600 tys. złotych, tyle wynosi poręczenie majątkowe za senatora Koguta. Kaucje obniżył sąd w Katowicach. Zezwolił też sądeckiemu politykowi na wyjazdy zagraniczne.

Katowicki sąd obniżył wysokość poręczenia majątkowego, jakie prokuratura zastosowała wobec senatora Koguta na wniosek obrony. Zezwolił też na wyjazdy polityka za granicę.

Przypomnijmy, że obrońca polityka Paweł Śliz mówił, że taka kwota przekracza możliwości sądeckiego parlamentarzysty.  Ostatecznie sam senator wpłacił mniej niż połowę. Resztę wpłaciły osoby, które postanowiły go wesprzeć. 

Czytaj też Senator Kogut otarł się o kraty? Brakowało mu na kaucję

Kiedy tylko okazało się, że kwota jest tak duża, od razu zadeklarowały pomoc. Nie mogę ujawnić, kto zgodził się pomóc senatorowi ani ile tych osób jest.  Wszyscy chcą pozostać anonimowi - mówi w rozmowie z Sądeczaninem Śliz.  

Czytaj też Nowe fakty ciężkiego kalibru w sprawie senatora Koguta

Obrona wnioskowała o całkowite uchylenie poręczenia majątkowego.  Teraz zgodnie z decyzją sądu 400 tys. zł zostanie Kogutowi  zwrócone.

Postanowienie katowickiego sądu jest prawomocne.

Sadecki polityk, były już członek PiS. zarzuty korupcyjne usłyszał w styczniu. Prokuratura wnioskowała wtedy o uchylenie senatorowi immunitetu. Senat, w tajnym głosowaniu, nie wyraził jednak zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Koguta.

Czytaj też Co gryzie senatora Koguta?Publicznie prosi o wybaczenie

Senator nie przyznaje się do zarzucanych czynów. Wg prokuratury, przyjął korzyść majątkową w łącznej kwocie 1 mln 170 tys. zł. Większość - milion - miał otrzymać w zamian za pomoc w umorzeniu postępowania administracyjnego, którego efektem miało być wpisanie hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie do rejestru zabytków. Pieniądze miały pochodzić od biznesmenów, którzy w gmachu byłego hotelu chcieli otworzyć galerię handlową.

Stanisław Kogut został oskarżony również o pomoc w złagodzeniu odbywania kary więzienia - miał się powoływać na wpływy w Areszcie Śledczym w Krakowie.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu