Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
01/07/2020 - 07:00

Dni drogi policzone. Osuwisko we Florynce znów ruszyło

Nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców korzystających z drogi powiatowej Florynka – Izby. Gwałtowne opady deszczu zniweczyły całkowicie efekt zabezpieczenia czynnego osuwiska, które jej cały czas zagraża. Powiatowy Zarząd Dróg jednak nie składa broni.

Dni drogi powiatowej policzone. Osuwisko we Florynce znów ruszyło

Wspomniana droga to bardzo istotny trakt dla mieszkańców dwóch powiatów – nowosądeckiego i gorlickiego. To tędy mieszkańcy gminy Uście Gorlickie jeżdżą zazwyczaj do Nowego Sącza a sądeczanie choćby rekreacyjnie do Wysowej. Ledwo w grudniu zeszłego roku informowaliśmy kierowców, że PZD kosztem 159 tysięcy złotych zabezpieczyło 60-metrowy odcinek najbardziej zniszczony przez osuwisko, a dziś znów alarmujemy – starajcie się tędy nie jeździć. Dlaczego?

Jak wyjaśnia Adam Czerwiński dyrektor PZD aktywne osuwisko w tym miejscu znów ruszyło. Oczywiście wszystkiemu winne są ostatnie wyjątkowo ulewne deszcze. – Liczyliśmy na to, że wykonane ostatnio prace zabezpieczą drogę na dłuższy czas, ale przegraliśmy z pogodą. Będziemy jednak utrzymywać przejezdność tego miejsca, ale z ograniczeniem do jednego pasa ruchu – zapowiada Czerwiński. Co to oznacza? Jedynym ratunkiem jest zagospodarowanie rowu odwadniającego, który biegnie wzdłuż traktu. Rów ten po ułożeniu rur, które będą zbierać i odprowadzać poza jezdnię wodę opadową, zostanie zasypany a potem utwardzony tak, by wytrzymać ciężar przejeżdżających tędy aut. Innego ratunku już nie ma.

Zobacz też: Drogowcy wygrali z osuwiskiem we Florynce, droga jest znów przejezdna

Alternatywa? Czerwiński po raz kolejny przypomina opinię specjalistów. - Opinia Państwowego Instytutu Górniczego z początku XXI wieku sugerowała obejście obszaru drugim brzegiem Białej (Natura 2000), nowym przebiegiem, z budową dwóch nowych mostów. A to rozwiązanie niezwykle kosztowne i skomplikowane także pod względem formalnym…

Kolejna ważna informacja. Woda podebrała też fragment drogi Florynka – Wawrzka. I tu drogowcy z powiatu zrobią wszystko, by nie wpłynęło to na przejezdność a przede wszystkim bezpieczeństwo kierowców.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe