Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
04/06/2020 - 14:15

Do ślubu kościelnego po nowemu. Przyszły zmiany do narzeczonych

Miała być miłość aż po grób, przypieczętowana przysięgą przed ołtarzem, kończy się rozwodem. Coraz więcej małżeństw w Polsce się rozpada. To dlatego Episkopat zdecydował się na wprowadzenie nowych przepisów przed wzięciem ślubu kościelnego. Zmiany zaczęły obowiązywać z początkiem czerwca.

Jakie są rozwodowe statystyki w kraju? Z danych GUS wynika, że w 2018 roku w Polsce zawarto nieco ponad 192 tys. małżeństw. W tym samym okresie odnotowano blisko 63 tys. rozwodów. Oznacza to, że na każde sto ślubów przypadały prawne rozstania.

W świetle katolickiej wiary, małżeństwo to sakrament, a mąż i żona powinni być ze sobą aż do śmierci, jednak i katolików dotykają rozwody. To dlatego Episkopat zdecydował się na wprowadzenie nowych przepisów przed wzięciem ślubu kościelnego.

Czytaj też Jak wirus z Chin zdemolował nowożencom wesela w Sączu  

- Kościół chce pomóc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom kanony prawa kanonicznego - mówił w wypowiedzi dla polsatnews.pl biskup Ryszard Kasyna. 

Czego mogą się spodziewać narzeczeni?

Wedle zapewnień Konferencji Episkopatu Polski, obowiązujący z początkiem czerwca dekret nie wprowadza rewolucyjnych zmian. Młode pary musza być gotowe do zmian procedur związanych z przygotowaniem do ślubu. Dotyczą one między innymi takich szczegółów jak rozmowa z narzeczonymi. Ksiądz będzie rozmawiał z każdym osobno, a także wspólnie.  

Takie spotkanie z księdzem powinno być poprzedzone przez duszpasterza modlitwą.  Narzeczeni muszą złożyć przysięgę mówienia prawdy podczas odpowiedzi na zadawane przez kapłana pytania.  Czego mogą dotyczyć? W dużej mierze jak dotychczas,  czyli przeszkód niezdolności fizycznej i psychicznej przy założeniu rodziny i posiadaniu dzieci. W specjalnie przygotowanym protokole pojawią się też pytania dotyczące relacji z rodzicami, posiadaniem nałogów, a także leczenia psychiatrycznego.

Są też nowe wytyczne dla księży.  Dotyczą niestandardowych okoliczności,  w których ślub będzie zawarty. - Coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych. Duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach - przekonywał z kolei ks. Leszek Adamowicz, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Czytaj też Czytaj też To naprawdę oni! Te dzieci to dziś bardzo ważni sądeccy politycy [ZDJĘCIA] 

Ślubu kościelnego nie będą mogły wziąć pary, które nie chcą mieć dzieci, a także impotenci. Zgody ma powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” nie dostaną też pary rozważające możliwość separacji.

Wymagana będzie również specjalna zgoda na zawarcie małżeństwa w rodzinnej parafii. Ślub kościelny powinien odbywać się w parafii jednego z narzeczonych. Jednak według przepisów taką parafią jest ta przy miejscu zamieszkania, już nawet miesiąc po przeprowadzce. Jeśli więc sakrament ma mieć miejsce w mieście rodzinnym, wówczas trzeba będzie uzyskać specjalną zgodę.

Nowością jest też wprowadzenie przepisu dotyczącego obowiązku spisania protokołu w parafii, w której para bierze ślub.

Nowe regulacje, które weszły w życie z pierwszym czerwca,  zostały przyjęte pod koniec ubiegłego roku. To nie tylko wynik zmian społecznych czy cywilnoprawnych, z którymi musi się mierzyć Kościół i ci, którzy chcą żyć w sakramentalnym związku. To także owoce  obrad synodu biskupów na temat małżeństwa i rodziny oraz adhortacji papieża Franciszka "Amoris laetitia".

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)