Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
09/11/2018 - 18:30

Do trzech razy sztuka. Budowa szpitalnego pawilonu ginekologicznego ruszyła

Do trzech razy sztuka - mówi popularne przysłowie. Nareszcie dyrekcji Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu udało się wyłonić wykonawcę, który podjął się budowy nowoczesnego pawilonu ginekologiczno-położniczego. Jedna z kluczowych inwestycji, jakie będą realizowane przez szpital w najbliższych latach właśnie się rozpoczęła.

Trzeci ogłoszony przetarg wyłonił wreszcie wykonawcę. Inwestycję realizuje Firma Budowlano-Remontowa Tadeusza Pióro z Łabowej.

Nowy pawilon ginekologiczno-położniczy zostanie wybudowany na terenie należącym do sądeckiego szpitala. Obecnie stoi tam budynek nieużytkowanej od kilku lat pralni. Teraz rozpoczęła się jej rozbiórka. Pralnia już niebawem zniknie z przyszpitalnego terenu.

O budowę nowoczesnego pawilonu ginekologiczno-położniczego i realizację innych kluczowych dla szpitala inwestycji zabiegał dyrektor Artur Puszko. Niestety nie udało mu się zrealizować tych planów. Zmarł niespodziewanie w lutym tego roku. Jego inwestycyjne marzenie forsowała obecna dyrektor Lidia Zelek.

Koszt budowy pawilonu ginekologiczno-położniczego pierwotnie szacowany był na około 30 mln złotych. Teraz zamyka się on kwotą ponad 35 min złotych. Na nią składają się środki unijne, województwa małopolskiego i własne szpitala. Jest to jednak kwota bez wyposażenia pawilonu w specjalistyczny sprzęt.

W tym budynku funkcjonować będą oddziały: ginekologiczno-położniczy, ginekologii onkologicznej oraz neonatologii. W projekcie nowego budynku zostały również przewidziane pomieszczenia, których w obecnym pawilonie nie ma – powstanie m.in. specjalnie wydzielona część dla „rodziców po stracie” oraz tzw. „pokój rozmów trudnych”, gdzie pacjentki będą mogły porozmawiać z psychologiem lub np. spotkać się z księdzem. Dodatkowo przy każdym oddziale znajdą się osobne pokoje odwiedzin zapewniające pacjentom i ich gościom komfort i dyskrecję.

Zdecydowaną zmianę odczują młode mamy, które jeszcze przed porodem będą mogły skorzystać z zajęć oferowanych w ramach przyszpitalnej szkoły rodzenia, a bezpośrednio po przyjściu na świat dziecka, wraz z noworodkiem trafią do jednej ze specjalnie przygotowanych sal. W każdym z tych pokojów znajdzie się miejsce dla maksymalnie dwóch mam i noworodków.

W budynku znajdą się także przyszpitalne poradnie m.in. ginekologiczna.

- Będzie to pawilon o najwyższych standardach - mówi  Elżbieta Jasińska, koordynator projektu. - Na oddziale ginekologiczno-położniczym pokoje będą 1- lub 2-osobowe. Do dyspozycji będzie 40 łóżek. Przy łóżku matka będzie miała łóżeczko z dzieckiem. W budynku będzie też piętnastołóżkowy oddział ginekologii onkologicznej. Nowy pawilon połączony będzie przewiązką z budynkiem szpitala.

Dzięki temu nowa placówka będzie mogła konkurować z prywatnym szpitalem położniczym, który otwarto kilka lat temu w Nowym Sączu.

Warto zaznaczyć, że budowa nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego jest częścią dużego programu modernizacyjnego sądeckiego szpitala.

Nowoczesny pawilon ginekologiczno-położniczy ma powstać do marca 2020 roku.

- W tym roku wykonawca powinien wyburzyć pralnię i, o ile nie będzie ostrej zimy zacząć prace ziemne i fundamenty - dodaje koordynator projektu.

[email protected], fot. IM., wizualizacja – szpital w Nowym Sączu.

Do trzech razy sztuka. Budowa szpitalnego pawilonu ginekologicznego ruszyła

Ruszyła budowa pawilonu ginekologiczno-położniczego sądeckiego szpitala
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku