Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
21/03/2015 - 12:12

Doktor Maria Niemiec. Miłosierna samarytanka z Krynicy

Doktor Maria Niemiec z Krynicy Zdroju została laureatką IX edycji plebiscytu „Miłosierny Samarytanin Roku". Doroczny konkurs honoruje tych, którzy służą w cierpieniu drugiemu człowiekowi.
Nie odwrócą się od cierpienia drugiego człowieka i zawsze - zupełnie bezinteresownie - wyciągną do niego rękę w potrzebie. Właśnie tacy są wyróżnieni i nagrodzeni w IX edycji plebiscytu „Miłosierny Samarytanin Roku”.

Doroczny konkurs, którego finał odbył się 20 marca w Krakowie propaguje nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który Miłosiernym Samarytaninem nazwał każdego, kto zatrzyma się przy cierpieniu drugiego człowieka. Kandydatury do plebiscytu można zgłaszać w dwóch kategoriach: pracownik służby zdrowia oraz osoba, która bezinteresownie, systematycznie i prywatnie - w sposób nie związany z żadną organizacją - służy drugiemu człowiekowi.

Statuetkę tegorocznej laureatce - dr n. med. Marii Niemiec z Krynicy Zdroju wręczył wczoraj, 20 marca, marszałek Małopolski Marek Sowa. Maria Niemiec jest emerytowanym kardiologiem. Często dofinansowuje realizację recept pacjentom, których leczy bezpłatnie, a także jeździ z wizytą na własny koszt do osób biednych.

W czasie dzisiejszej gali wręczono również wyróżnienia, które trafiły do dr n. med. Jacka Domańskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, dr n. med. Roberta Gałązkowskiego - dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, lek. med. Joanny Streb z Poradni Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz do Małgorzaty i Andrzeja Rzepeckich z Krakowa za działalność na kontynencie afrykańskim. Specjalne wyróżnienie przyznano kierownikowi oraz specjalistom z Przychodni dla osób bezdomnych i biednych prowadzonej przez Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei" z Warszawy, a Honorowy tytuł Miłosiernego Samarytanina otrzymał prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Organizatorem konkursu „Miłosierny Samarytanin Roku” jest Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza. W początkowym okresie swej działalności stowarzyszenie skupiało się wyłącznie na pomocy chorym w szpitalu im. J. Dietla w Krakowie. Obecnie wolontariusze, blisko dwieście osób, oferują swą pomoc również chorym dzieciom w szpitalu pediatrycznym im. św. Ludwika, docierają do domów wielu samotnych i chorych ludzi, oraz współpracują z krakowskimi domami dziecka.
(m)
Fot. UMWM
 


Dziękujemy za przesłanie błędu