Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 grudnia. Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
14/03/2018 - 07:50

Dołączyli do strażników dobrego powietrza. Kolejny czujnik smogu w regionie!

Limanowszczyzna ma kolejny czujnik smogu w regionie. Już nie tylko Laskowa, Limanowa i Tymbark jest świadoma smogowej mgły. Kto dołączył do strażników dobrego powietrza?

Nowy czujnik smogu zlokalizowany jest w Kasinie Wielkiej. Urządzenie to zostało zamontowane dzięki staraniom Artura Żaby i Damiana Wydry, którzy wraz z towarzyszącymi im mieszkańcami postanowili wziąć udział w kampanii społecznej "Wiem czym oddycham" organizowaną przez Fundację Aviva. Nagrodą był nowoczesny czujnik smogu AIRLY.  

Zobacz też: Co się stało ze smogiem na Limanowszczyźnie? Halny dmuchnął, aż miło!

- Bardzo się cieszę, że Kasina Wielka brała udział w tym konkursie. Prawda jest taka, że problem jakości powietrza w Polsce jest bardzo duży, głównie w okresie zimowym. Mimo tego, że Kasina Wielka jest górską miejscowością, to powietrze u nas też jest w tym okresie bardzo złe. Wynika to z wielu czynników. Natomiast na samym początku ważna jest wiedza o stanie powietrza. Zwiększa ona świadomość i daje pewną informację. Dzięki czujnikowi będziemy mogli to monitorować i pochylić się głębiej nad problemem w przyszłości. Dziękuję wszystkim osobom, które zagłosowały na naszą lokalizację i dołożyły małą cegiełkę w dbałości o powietrze w regionie. Stosunkowo późno zostały dopięte wszystkie formalności i czujnik działa praktycznie na finiszu okresu grzewczego, mimo tego zachęcam do śledzenia jakości powietrza poprzez darmową aplikację AIRLY - mówi Artur Żaba

Zobacz też: Jan Puchała o nowej jednostce wojskowej: to tradycja, bezpieczeństwo i nowe miejsca pracy [Wideo]

Czujnik smogu w lokalizacji Kasina Wielka Droga Wojewódzka 964 (Orlik) aktywny jest od dwóch tygodni. Każdy, kto chciałby sprawdzić jakość powietrza w tym rejonie, musi pobrać na swój smartfon lub inne urządzenie mobilne bezpłatną aplikację, dostępną w sklepie Google Play bądź App Store.

- Zachęcamy do sprawdzania jakości powietrza, bo dzięki takiej informacji możemy zaplanować na przykład popołudniowy spacer czy wieczorny jogging. Przede wszystkim czujnik i pomiar jakości powietrza powinien zwiększyć naszą świadomości czym oddychamy i co zrobić żeby nasze powietrze było lepsze - dodaje Artur Żaba

[email protected], Źródło: UG Mszana Dolna, Fot. arch. Sądeczanin/UG Mszana Dolna

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu