Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
27/12/2022 - 17:05

Dołożą z budżetu, ale nie chcą robić podwyżek. O śmieciach w Rytrze

W śród projektów uchwał przygotowanych na najbliższą sesję w gminie Rytro jest taki, który dotyczy opłat za wywóz śmieci. Gmina musi dołożyć do obsługi systemu śmieciowego w 2022 roku z własnego budżetu.

Dołożą z budżetu, ale nie chcą robić podwyżek. O śmieciach w Rytrze

- Mamy więcej zebranych śmieci niż dochodów – mówi wójt Jan Kotarba. – Z opłat od mieszkańców mamy mniej niż musimy zapłacić za obsługę systemu.

Na dziś brakuje 20 tysięcy złotych. – Mieszkańcy jednak nadal jeszcze uiszczają opłaty i może się okazać, że ostatecznie będzie to niższa kwota, ale już teraz musimy podjąć decyzję o zabezpieczeniu różnicy z własnego budżetu. Nie mamy wyjścia – zaznacza gospodarz gminy.

Zobacz też: Jak wypadają dni wolne od pracy w 2023 roku? Można mieć 62 dni urlopu!

Dobra wiadomość jest taka, że jest szansa na utrzymanie w przyszłym roku, w roku 2023, stawek opłat za wywóz śmieci na dotychczasowym poziomie. – To wszystko zależy od mieszkańców. Od tego, jakie śmieci będą wyrzucać i w co je będą pakować – zastrzega Kotarba.

A my przypomnijmy, że dzięki korzystnym ofertom na odbiór śmieci uzyskanym w przetargu pod koniec 2021 roku samorząd w 2022 nadal płaci się tutaj (drugi rok z rzędu) 25 złotych miesięcznie od osoby, a stawka podwyższona – za zdanie śmieci zmieszanych – 60 zł. Właściciele domków letniskowych muszą z kolei płacić ryczałtowo w skali roku 150 zł przy przestrzeganiu zasad segregacji, a jeśli je łamią zapłacą 300 zł. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu