Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
03/02/2020 - 14:25

Dość tego! Od dwóch lat na Wolę Kurowską nie jeździ żaden autobus!

Po mieszkańcach sołectwa Krasne Potockie i mieszkańcy Woli Kurowskiej postanowili wziąć sprawy funkcjonowania komunikacji autobusowej w swoje ręce. Do władz gminy Chełmiec trafiła właśnie ich petycja w tej sprawie.

Od dwóch lat na Wolę Kurowską nie jeździ żaden autobus. Miejscowi mówią: dość!

- U nas autobusy nie kursują w ogóle. Minęło już równo dwa lata jak przestał tu kursować Rafatex, który stwierdził, że jeżdżenie do nas im się nie opłaca. Teraz żeby skorzystać z autobusu trzeba iść 15 minut do głównego przystanku na Górę Ubiadowską. Starszym ludziom zajmuje to jeszcze więcej czasu. A przecież my też u siebie mamy przystanki, tyle, że nie ma autobusów – komentuje jedna z mieszkanek, która podpisała się pod petycją zastrzegając, że złożony do gminy wniosek podpisali wszyscy pozostali mieszkańcy.

Wola Kurowska to drugie po Krasnym Potockim sołectwo, które zaczyna twardo egzekwować od gminy wywiązanie się z obowiązku zapewnienia komunikacji zbiorowej swoim mieszkańcom. Wcześniej z kolei wszystkie sołectwa po kolei występowały do gminy z wnioskiem o podjęcie współpracy z MPK. Ale choć Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne złożyło Chełmcowi stosowną propozycję, to wójt orzekł, że janosikowego płacić nie zamierza i w ten sposób pogrzebał wszelkie szanse na porozumienie.

Zobacz też: Chełmieckie „taśmy wstydu": „a Ty obywatelu siedź i płacz…”

Jednocześnie radni Chełmca uznali, że skarga sołtysa Krasnego Potockiego na wójta w sprawie zaniedbań związanych z organizacją autobusów dla tego sołectwa jest bezzasadna, bo rzekomo gmina prowadziła cały czas rozmowy z MPK i z prywatnymi przewoźnikami. Jednocześnie przy okazji każdej dyskusji o pogrzebanych szans za zmianę statusu Chełmca z wsi na miasto wójt Bernard Stawiarski grzmi, że w ten sposób gmina straciła szanse na pozyskanie dotacji na organizację własnego transportu publicznego.

Jednak mieszkańcy powoli przestają dawać wiary tej propagandzie. Dlaczego? Bo okazało się, że gmina już parę miesięcy temu mając taką możliwość, nie złożyła wniosku o dofinansowanie linii autobusowych z puli, którą na ten cel przekazał zarządowi województwa małopolskiego polski rząd. Szczegóły poniżej w piśmie, które wicewojewoda Józef Leśniak przekazał do wiadomości mieszkance Krasnego Potockiego i wójtowi Chełmca.

Jedyna dobra wiadomość jest taka, że być może zorganizowany zostanie kolejny nabór, tyle, że nie wiadomo kiedy. Jak gmina chce sprostać żądaniom mieszkańcom i swoim obowiązkom do tego czasu?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe