Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
09/04/2015 - 15:21

Dr hab. Mariusz Cygnar nowym rektorem nowosądeckiej PWSZ

Stosunkiem głosów 16 do 9 wybory na nowego rektora nowosądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wygrał prof. Cygnar z Chełmca, pracownik Instytutu Technicznego tej uczelni. Rektor-elekt, który 1 października zastąpi na stanowisku prof. Zbigniewa Ślipka, chce postawić na rozwój kadry przede wszystkim z Sądecczyzny.
W ostatnim tygodniu marca po tajnym głosowaniu (tzw. balotaż) naszej redakcji udało się dowiedzieć, że o miano nowego rektora powalczą prof. Piotr Cyklis, związany z Politechniką Krakowską, oraz dr hab. Mariusz Cygnar, dla którego PWSZ jest jedynym miejscem pracy. Wcześniej w kuluarach mówiło się, że szansę na bycie nowym rektorem mają inni sądeccy pracownicy, dobrze kojarzeni z uczelnią m.in.: dr hab. Zdzisława Zacłona, która przez dwie kadencje piastowała stanowisko prorektora, obecny prorektor dr Marek Reichel oraz autor sukcesu Instytutu Technicznego dr Marek Aleksander, jednak kandydaci okazali się zupełnie inni. Przypomnijmy rektora wybiera 25 elektorów wybranych z pośród wykładowców, pracowników administracyjnych i studentów.

Prof. Cygnar będzie od 1 października trzecim rektorem w historii PWSZ w Nowy Sączu (wcześniej przed prof. Ślipkiem rektorem był prof. Andrzej Bałanda). Na uczelni pracuje od 2002 roku i jako jeden z dwóch nowosądeckich naukowców obok Zdzisławy Zacłony uzyskał w trakcie pracy tytuł doktora habilitowanego. Wcześniej pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i kształcenia.

Moja wizja uczelni dotyczy przede wszystkim dwóch obszarów. Przede wszystkim rozwój własnej kadry naukowej, bo to jest siła napędowa do tego, żeby nasza uczelnia nabierała roli akademickości. To długi proces, ale marzę i życzę sobie, żeby mieć tutaj kadrę opartą na młodych doktorach i pracownikach samodzielnych z co najmniej z tytułem doktora habilitowanego. Drugi obszar to badania naukowe, bez których nie ma rozwoju tej kadry – mówi dr hab. Mariusz Cygnar.

Chciałbym aspirować do rozszerzenia pracy naszych studentów, którzy są bardzo mądrymi osobami, wykazującymi chęć rozwoju. To pozwoliłoby nam prowadzić własne badania, może nie od razu naukowe, ale takie, które pozwoliłyby studentom dobrze realizować swoje prace dyplomowe zarówno na pierwszy jak i drugim stopniu kształcenia. Kolejna sprawa to unowocześnianie bazy dydaktycznej – chciałbym, żeby wszystkie instytuty były tak doposażone jak chociażby Instytut Techniczny czy Instytut Kultury Fizycznej – dodaje.

Innym z priorytetów na jaki stawia rektor-elekt to dobra współpraca z lokalnymi samorządami. Reszta to kontynuacja pracy odchodzącego rektora Ślipka.

Vox populi, vox dei... taki wybór przyjmujemy z zadowoleniem. Cieszę się, że będziemy mieć młodego profesora za rektora, a co najbardziej istotne – sądeczanina, co pozwoli bezpośrednio zarządzać tą uczelnią, a to stwarza nadzieje na jej rozwój – komentuje wybór prof. Zbigniew Ślipek, który 1 października przekaże władze Cygnarowi.

(JB)
Fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu