Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
09/01/2018 - 15:30

Dramatyczny apel lekarzy do premiera Mateusza Morawieckiego

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystosował wczoraj dramatyczne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w którym apeluje, aby osobiście zaangażował się on w poważne, jak można przeczytać w piśmie, a nie pozorowane rozmowy na temat szybkiego wzrostu finansowania publicznej ochrony zdrowia w Polsce.

Od wielu tygodni bardzo gorąco jest w służbie zdrowia. Cała Polska żyje sprawą wypowiadania przez lekarzy rezydentów umów z klauzulą opt-out. , bo nie chcą już pracować więcej niż 48 godzin.

Pod dramatycznym apelem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy  podpisał się przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL lek. Krzysztof Bukiel. Treść pisma otrzymały też media.

- Ten dramatyczny apel dotyczący obecnej sytuacji w służbie zdrowia skierowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego, bo chcemy, aby zainteresował się osobiście tym, jaką mamy służbę zdrowia i co się w niej dzieje. Bardzo na to liczymy  – powiedział portalowi Sadeczanin.info lek. Krzysztof Bukiel. – Lekarze , bez względu na to czy są rezydentami, czy nie pracują ponad siły. Mam nadzieję, że pan Premier pochyli się nad treścią tego listu i wyciągnie z niego wnioski z pożytkiem dla służby zdrowia

Protestujący od października lekarze i przedstawiciele innych związków medycznych mówią rządzącym , że mamy do czynienia z ogromnym chaosem w służbie zdrowia. Domagają się oni m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 roku oraz wzrostu wynagrodzeń.

Z danych zamieszczonych w ubiegłym tygodniu na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że aktualnie klauzulę opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy (w tym 1889 rezydentów) wobec 88 tysięcy lekarzy pracujących w szpitalach (w tym 16 tys. rezydentów). Stanowi to około 4 proc. lekarzy (i ponad 11 proc. rezydentów).

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że cały czas prowadzony jest dialog ze stroną protestującą, aby dojść do konsensusu.  Ta sytuacja jest przez resort cały czas monitorowana.

W ostatnich dniach grudnia weszła w życie ustawa, działająca od 1 stycznia 2018, zwiększająca nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Według Ministerstwa Zdrowia jest to rewolucyjna zmiana, która kieruje olbrzymi strumień pieniędzy do polskiej służby zdrowia – ponad 540 miliardów w ciągu 10 lat. Ministerstwo podkreśla też, że premier Mateusz Morawiecki w swoim expose wskazał, że zdrowie jest priorytetem rządu.

Poniżej pełna treść listu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy do premiera Mateusza Morawieckiego

IM, Fot. arch. Sadeczanin.info, źródło: Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Ministerstwo Zdrowia.Dziękujemy za przesłanie błędu