Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
18/10/2021 - 12:05

Droga krajowa bez chodnika? Wreszcie budują ponad kilometr drogi dla pieszych

Już nie trzeba będzie uciekać przed rozpędzonymi samochodami osobowymi i ciężarowymi. Przy drodze krajowej numer 75 powstają kolejne kilometry chodnika. Kosztowne prace mają zostać zakończone za dwa tygodnie.

Droga krajowa numer 75 łączy Nowy Sącz i Krynicę-Zdrój. To przyjemna trasa, która pozwala kierowcom szybko dostać się z jednego miasta do drugiego. Inaczej tę drogę postrzegają mieszkańcy miejscowości, które krajówka przecina. Dla osób z gminy Łabowa czy Nawojowa przejście wzdłuż drogi krajowej poboczem nie należy do przyjemnych doświadczeń.

Ale chodników przy siedemdziesiątce piątce jest już coraz więcej, np. w Maciejowej (gmina Łabowa), gdzie przebudowano skrzyżowanie z drogą na Składziste. Więcej można przeczytać tutaj: Wylali asfalt, jeszcze ostatnie poprawki i to skrzyżowanie też będzie bezpieczne

Kilka kilometrów dalej, w stronę Nowego Sącza, kierowcy mogą napotkać kolejne utrudnienia, bo w miejscowości Frycowa (gmina Nawojowa) drogowcy budują kolejny kilometr chodnika. Roboty podzielone są na dwa odcinki, których długość wynosi 230 metrów oraz 842 metry.

Jak poinformowała nas Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wartość robót w przypadku pierwszego odcinka wyniosła 350 tysięcy złotych. Zbudowanie ponad 840 metrów chodnika to z kolei koszt 1 150 000 złotych.

We Frycowej, w miejscach gdzie powstają nowe drogi dla pieszych, obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę i zakaz wyprzedzania. Dodatkowo kierowcy muszą liczyć się ze zwężeniem lewego pasa ruchu i z obecnością pojazdów budowlanych na jezdni.

Według informacji podanych przez GDDKiA inwestycja ma zostać zakończona do 30 października 2021 roku. W tym roku, przez wakacje, drogowcy zbudowali jeszcze jeden fragment chodnika we Frycowej. Pisaliśmy o tym tutaj: Frycowa, gmina Nawojowa: budują chodnik przy DK75. Jest nadzieja na więcej (s.siwulska@sadeczanin.info, zdjęcie ilustracyjne SS - DK75 Maciejowa)Dziękujemy za przesłanie błędu