Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
04/12/2019 - 13:00

Droga wyjątkowo niebezpieczna, ale za chodnik w Mszalnicy musi wziąć się gmina

Od kilku lat mówi się w gminie Kamionka Wielka o budowie w ciągu DK 28 trzeciego pasa na Cieniawę. Coraz głośniej podnoszony jest też temat potrzeby zrobienia chodnika w Mszalnicy. Jakie są ostatecznie plany inwestycyjne Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tej okolicy? Mamy dobre i mniej dobre wiadomości – GDDKiA chce podnieść nośność DK 28 do 115 ton, ale za chodnik musi zabrać się gmina.

Temat chodnika wrócił w październiku tego roku za sprawą interpelacji złożonej przez radnego. – Kilka lat temu był przeprowadzony remont DK 28 od granicy z Paszynem do skrętu do Cieniawa-Dwór i na tym odcinku wybudowano chodnik. Brak budowy chodnika w dalszej części drogi GDDKiA tłumaczyła tym, iż istnieje projekt i wizja budowy trzeciego pasa ruchu w kierunku Cieniawy. Niestety czas biegnie nieubłaganie (…) a żadnej rozbudowy DK 28, ani tez też chodnika nie dokonano – komentuje Marcin Kiełbasa podkreślając, że tym samym dzieci, które korzystają z tej drogi, by dostać się do szkoły w Mszalnicy, nadal narażone są na poważne niebezpieczeństwo.

Zobacz też: Kamionka Wielka: będą podwyżki opłat śmieciowych i kary za brak segregacji

Kiełbasa domagał się od wójta Kamionki Wielkiej Andrzeja Stanka, by poruszył ten problem bezpośrednio z GDDKiA. My też skontaktowaliśmy się bezpośrednio z administratorem krajówki i mamy dla mieszkańców dobre i mniej dobre wiadomości.

Zacznijmy od tych dobrych. Jak informuje rzecznik GDDKiA w Krakowie Iwona Mikrut-Purchla plany budowy chodnika są nadal aktualne tylko trzeba do tego porozumienia między gminą Kamionka Wielka a właścicielem drogi. Gmina musi sama przygotować projekt i uzyskać pozwolenie na budowę wtedy GDDKiA z własnych środków przedsięwzięcie zrealizuje. Co to oznacza w praktyce? Używając kolokwializmu: piłka jest po stronie gminy i na razie o konkretnych terminach nie ma mowy. Mikrut-Purchla zaznacza jednocześnie, że właśnie w ten sposób chodnika doczekał się pobliski Paszyn w gminie Chełmiec.

Zobacz też: Most, podatki i zima wykończą sądeckie firmy. Przedsiębiorcy biją na alarm

Jednocześnie rzecznik dodaje, że na tym nie koniec planów związanych z modernizacją DK 28 w tej okolicy. Planowana jest bowiem przebudowa DK28 na odcinku Nowy Sącz – Biecz z podniesieniem nośności do 115 t. Jednak i tu za wcześnie na szczegóły i o trzecim pasie na wysokości Cieniawy rzecznik nie wspomina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu