Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
09/01/2018 - 07:25

„Dzieci Pahiatua” – polskie sieroty, które przeżyły gehennę wojny. Weź udział w konkursie. Poznaj ich losy

Dzieci te przeżyły wojenny koszmar. Po wywózce w latach 1940-1941 na Syberię większość z nich straciła swoich bliskich i została sierotami. Dzięki stalinowskiej „amnestii” wraz z Armią Andersa polskie dzieci i ich opiekunowie znaleźli schronie w Iranie (Persji), a później część z nich przyjęła Nowa Zelandia. Pod koniec 1944 roku trafiły one do przygotowanego dla nich kampusu w małym miasteczku Pahiatua. Co się z nimi stało?

Ich dalsze losy warto, a nawet trzeba poznać, bo jest to kawał historii narodu polskiego. Polaków, których wojna rzuciła na różne kontynenty. Siedemset trzydzieści trzy polskie sieroty i ponad stu wychowawców, którzy przetrwali gehennę na „nieludzkiej ziemi” znalazło bezpieczną przystań w Pahiatua.

Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Miechowie ogłosiła właśnie Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Dzieci Pahiatua".

- Celem konkursu jest poznanie okrutnego losu, jaki spotkał setki tysięcy polskich dzieci podczas II wojny światowej na zsyłkach do przymusowej pracy w sowieckiej Rosji, oraz do obozów w Niemczech – przybliża ideę konkursu Czesław Gamrat. - Wiemy, co się stało z zaledwie około 18 tysiącami dziećmi, które wydostały się z Rosji z Armią Andersa. Los reszty jest nieznany. Chcemy go poznać.

W listopadzie 1944 roku w Pahiatua znalazło się ponad 700 polskich sierot i ich opiekunów. Mieli przebywać tam do zakończenia wojny. Dla większości z nich Nowa Zelandia stała się jednak drugą ojczyzną.

Organizatorzy konkursu zachęcają dzieci i młodzież oraz słuchaczy szkół policealnych do wzięcia udziału w konkursie. Jest on podzielony na etapy. Każdy z uczestników w pierwszym etapie zobowiązany jest wykonać pracę na temat losu polskich dzieci w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Forma jest dowolna.

- Jeśli ktoś lubi rysować, czy malować może nadesłać taką pracę związaną oczywiście z tematyką konkursu – wyjaśnia Gamrat. – Można napisać wiersz, czy esej na temat losu polskich dzieci w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu, opisując losy dzieci aż do 26 października 1991 roku. Niektórym dzieciom, wnukom, dorośli nie mówili o tym, że wywieziono ich na Syberię. Obawiali się im przekazywać takie informacje.

Można też nakręcić krótki film telefonem komórkowym, w którym przedstawi się osobę mówiącą o sobie lub osobach, których dotknął los wywózki do Związku Radzieckiego, czy Niemiec. Ktoś lubi śpiewać. Proszę bardzo. Można nagrać piosenkę odwołującą się do tematyki konkursu i wysłać na adres [email protected]

Pierwszy etap konkursu zostanie zamknięty 5 marca br.

25 kwietnia 2018r., każdy kto zgłosił się do konkursu pisze test z informacji zamieszczonej na stronie www.pahiatua.pl w zakładce Literatura. Jest to książka zredagowana przez Stanisława Manterysa Dwie Ojczyzny - Polskie dzieci w Nowej Zelandii - Tułacze wspomnienia, mieszkańca Ziemi Miechowskiej do 1937 r., którego dotknęła wywózka na Syberię.

Wynik testu plus atrakcyjność przesłanego materiału kwalifikuje do finału w Miechowie, który wyłoni zwycięzców konkursu.

- Jeszcze raz zachęcam do wzięcia udziału w tym konkursie – dodaje Gamrat.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:

Tablet APPLE iPad 9.7 WiFi 128 GB 
Tablet SAMSUNG Galaxy Tab A

Czytnik E-Booków AMAZON

Informacje o konkursie można znaleźć na stronie www.pahiatua.pl

Iga Michalec, [email protected]. Fot. Facebook Cz. Gamrata.







Dziękujemy za przesłanie błędu