Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/02/2020 - 14:45

Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak się nie dać porwać sieci

Obchodzimy dzisiaj Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji warto zastanowić się co możemy zrobić dla siebie, aby "serfowanie" w internecie nie narażało nas na niebezpieczeństwo.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony przez Komisję Europejską jako wyraz troski o bezpieczeństwo korzystania z internetu, szczególnie przez dzieci i młodzież, zwrócenie uwagi rodzicom i wychowawcom młodego pokolenia na tę kwestię oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Internetu.

- Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas obchodów chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. W nadchodzącym roku zwrócimy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia - informuje Polskie Centrum Programu Safer Internet, organizator wydarzenia w Polsce od 2005 roku. 

Jak więc możemy sprawić, aby dostęp do Internetu i samo korzystanie z niego było bezpieczne?

- Zacznijmy od najprostszych rzeczy:  zaktualizujmy nasze systemy operacyjne, z których korzystamy, stosujmy silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych oraz nie udostępniajmy „sąsiadom” swojej sieci Internet (Wi-Fi) - przestrzega Mateusz Drwal z zespołu prasowego krakowskiej komendy wojewódzkiej policji - Jeśli natomiast chodzi kwestię korzystania z Internetu, to  pamiętajmy o aktualizacji oprogramowania antywirusowego, nie otwierajmy też załączników z  wiadomości e-mail od nieznanych lub budzących wątpliwość nadawców i oczywiście nie udostępniajmy w Internecie swoich danych. Warto także mieć na uwadze, że treści, które zamieszczamy w sieci, takie jak np. zdjęcia, posty, komentarze, nigdy nie zostaną z niej usunięte - dodaje Drwal.

Takie działania mogą podjąć wszyscy użytkownicy Internetu. W jaki sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci?

- Nie pozostawiajmy dziecka samego w sieci. Pokażmy mu dobre strony internetu, w jaki sposób korzystając z niego może rozwijać swoje pasje. Nie zapominajmy jednak o ostrzeżeniu go także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć. Jeśli chcemy,mamy możliwość zainstalować oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. Zawsze natomiast , jeśli mamy wątpliwości dotyczące treści w sieci, możemy je zgłosić wyspecjalizowanym komórkom do walki z cyberprzestępczością, znajdującym się w wojewódzkich komendach  policji - mówi Drwal.

Pamiętajmy jednak , iż żadne, nawet najlepsze, oprogramowania nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku, którym będziemy kierować się podczas korzystania z dobrodziejstw Internetu.


(Karol Trojan) [email protected], fot.: Polskie Centrum Programu Safer Internet, Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu