Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/06/2021 - 05:25

Dziesięć milionów złotych – tyle Łabową kosztuje oświata. Raport za 2020 rok

Gmina Łabowa podsumowała poprzedni, pandemiczny rok. Jakie inwestycje samorząd zrealizował w 2020 roku? Ile wydał na oświatę? Przybliżamy najważniejsze informacje zawarte w raporcie o stanie gminy Łabowa.

Widok na Łabową, fot. SS

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej gminy Łabowa pojawił się raport o stanie gminy za poprzedni rok. Ten dokument będzie podstawą udzielenia przez radnych (lub nie) absolutorium wójt gminy Marcie Słaby. Sesja absolutoryjna odbędzie się 29 czerwca tj. wtorek.

W trakcie debaty nad raportem głos mogą zabierać również mieszkańcy – wystarczy do 28 czerwca złożyć do przewodniczącej rady, Marii Stopki, odpowiednie zgłoszenie wraz z listą poparcia co najmniej 20 mieszkańców. Tymczasem my przybliżamy najważniejsze dane opublikowane w raporcie.

Społeczeństwo
W gminie Łabowa z roku na rok wzrasta liczba mieszkańców, pod koniec 2020 roku było ich 6 123. Gdyby wszyscy chcieli wybrać się na wycieczkę, potrzeba by ponad 120 autokarów, aby każdy z nich mógł zająć miejsce siedzące.

Gmina może poszczycić się dodatnim przyrostem naturalnym, chociaż w pandemicznym roku umarło blisko 20 osób więcej niż w 2019 roku. COVID-19 nie pokonał jednak osób, prowadzących działalność gospodarczą. W poprzednim roku zarejestrowano 33 nowe działalności, a wykreślono wpisy 14 przedsiębiorców.

Finanse
Dochody gminy za poprzedni rok wyniosły 36 319 959 złotych. Za taką kwotę można kupić jeden z superjachtów, które zawijają do portu w Monako podczas specjalnych targów. W 2020 roku gmina wydała niecałe 35 milionów złotych (dokładnie 34 978 855 zł). Te pieniądze nie poszły jednak na luksusowy jacht, lecz w dużej części zostały wydane na rodzinę i oświatę.

Gmina Łabowa ma do spłaty dwie pożyczki, które zostały zaciągnięte, aby zrealizować na terenie gminy sieć kanalizacyjną (jedna z 2001 roku, druga z 2018). Samorząd musi spłacić również kredyt długoterminowy, który miał pomóc w spłacie wcześniej zaciągniętych pożyczek (2011 rok). Z racji, że gmina zamknęła zeszłoroczny budżet na plusie – jest teraz zadłużona w mniejszym stopniu niż jeszcze dwa lata temu.

W opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej raporcie mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej o gospodarowaniu odpadami (m.in. o tym ile gmina musiała dopłacić) oraz o sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie gminy. Autorzy raportu wyszczególnili nawet wszystkie awarie, które miały miejsce na terenie gminy w poprzednim roku.

Inwestycje
W raporcie znalazła się również pełna lista inwestycji zrealizowanych na terenie gminy. Wiele działo się na drodze krajowej numer 75, która przebiega przez gminę oraz na drogach gminnych.

W 2020 roku miejscowość Łabowiec oraz Kotów doczekały się placów zabaw. Rozpoczęto również budowę boiska wielofunkcyjnego w Nowej Wsi. W poprzednim roku gmina pozyskała również środki zewnętrzne na termomodernizację szkoły w Maciejowej oraz budynku Urzędu Gminy. Mieszkańcy mogą zobaczyć efekty tych prac na żywo. Gmina złożyła również wniosek o przyznanie funduszy na termomodernizację wszystkich budynków szkolnych na terenie gminy.

Edukacja
Skoro już o placówkach edukacyjnych mowa, to w gminie Łabowa działają cztery Szkoły Podstawowe: w Łabowej, w Nowej Wsi z filią w Roztoce Wielkiej, w Czaczowie i w Maciejowej. Najliczniejsze są pierwsze dwie – chodzi do nich około 300 uczniów, łącznie z przedszkolakami. Do szkoły w Czaczowie i w Maciejowej uczęszcza około 100 uczniów (105 w Czaczowie i 111 w Maciejowej).

Gmina zatrudniała (na dzień 30 września 2020 roku) 122 nauczycieli. Średnio na jednego nauczyciela przypada więc 7 uczniów. Na utrzymanie szkół samorząd wydał ponad 10 milionów złotych. Podobne pieniądze Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała na wyremontowanie trzech mostów na DK 75 na terenie Nowej Wsi.

Subwencja oświatowa wystarczyła na pokrycie większości kosztów, ale gmina musiała dopłacić ponad 4 miliony złotych. Sąsiednia gmina Nawojowa wydała około 14 milionów złotych na dział oświata i wychowanie. Tutaj przeczytasz więcej: Fatalne wyniki uczniów – to pokazał raport o stanie gminy Nawojowa za 2020 rok

Autorzy raportu podliczyli również średnie wydatki roczne w przeliczeniu na jednego ucznia z terenu gminy – wyniosły one 12 369 złotych. Za te pieniądze można kupić cztery dobrej jakości laptopy lub jeden profesjonalny laptop gamingowy. W temacie sprzętu elektronicznego: gmina Łabowa pozyskała dotacje zewnętrzne i kupiła 16 laptopów, które przekazała szkołom.

Klęski i zagrożenia
Pod koniec stycznia poprzedniego roku spłonął budynek świetlicy w Barnowcu. Odszkodowanie, które gmina uzyskała od firmy ubezpieczeniowej wyniosło niecałe 46 tysięcy złotych. Czerwiec poprzedniego roku obfitował za to w nawałnice i intensywne opady deszczu, które uszkodziły infrastrukturę w Łabowej, Łabowcu, Maciejowej i na Uhryniu. Straty wyniosły 53 tysiące złotych. Ochotnicze Straże Pożarne brały udział w 293 zdarzeniach. Na terenie gminy jest 5 jednostek OSP, najprężniej działa jednostka z Łabowej.

Wymienione powyżej informacje to tylko część danych, które można znaleźć w obszernym 105-stronnicowym raporcie o stanie gminy Łabowa za rok 2020. Mieszkańcy mogą go znaleźć na stronie BIP Urzędu Gminy. ([email protected], fot. SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu