Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
20/08/2020 - 11:05

Dziś chodzą tędy z duszą na ramieniu, ale przy DK 87 będzie w końcu chodnik!

To jest wyjątkowa informacja dla ponad 200 mieszkańców Obłazów Ryterskich w gminie Rytro! Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przychyliła się do ich apeli wspartych również lobbingiem wójta i w ramach przebudowy DK 87 powstanie tam w końcu chodnik!

Dziś chodzą tędy z sercem w gardle, ale przy DK 87 będzie w końcu chodnik!

Zobacz też: Rytro: wojewoda uznał straty powodziowe. Czas naprawiać drogi

Już w trakcie konsultacji społecznych w sprawie modernizacji ryterskiego odcinka krajówki w Obłazach zawrzało. Żaden z wariantów bowiem nie przewidywał budowy chodnika na wysokości ich miejscowości. A tylko tędy można dostać się do stolicy gminy a przede wszystkim do szkoły. Dziś, przy natężonym ruchu samochodów, idący poboczem mieszkańcy mają zazwyczaj serce w gardle. Mało kto puszcza dzieci samodzielnie do szkoły. Jakie to rodzi komplikacje w codziennym funkcjonowaniu, nie musimy chyba tłumaczyć.

Mieszkańcy natychmiast się skrzyknęli i aż ponad 200 osób podpisało stosowną petycję w tej sprawie. W GDDKiA interweniował też wójt Jan Kotarba. Jego oburzenie było tym większe, że gdy podzielił się swoimi zastrzeżeniami podczas konsultacji usłyszał od przedstawicieli GDDKiA, że teraz wszyscy mają samochody a na budowę chodnika jest za mało miejsca, bo musiałby on mieć 2,2 metra szerokości. Poza tym chodnik podniósłby znacząco koszt inwestycji.

Zobacz też: Dla Rytra to „złota trasa”, bo dla rowerzystów to raj

Kotarba zdecydowanie nie przyjmował tego do wiadomości. – Dwa przystanki w Obłazach przy zjeździe do Młodowa mają zostać, ale budowy dojścia do nich już nie uwzględniono. To tak, jakby wysadzić kogoś na wyspie, ale nie dać mu łódki, by mógł wrócić na ląd – mówił obrazowo.

Nie zgadzał się również, że na chodnik jest za wąsko. Uważa, że z racji uwarunkowań terenowych GDDKiA bez problemu uzyskałaby w Ministerstwie Infrastruktury zgodę na odstępstwo od przepisów i budowę węższego chodnika. Gmina złożyła formalny protest.

I jak widać skutecznie. Bo dziś możemy obwieścić mieszkańcom gminy, że chodnik będzie. I to o szerokości 2 metrów na całej długości. To ogromny sukces mieszkańców i samorządów, bo dowodzi, że zaangażowanie w podobne procesy konsultacyjne rzeczywiście ma sens. O szczegółach inwestycji a przede wszystkim o jej harmonogramie napiszemy w osobnej publikacji.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu