Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
24/05/2022 - 11:55

Egzaminy ósmoklasistów. Nie było tak źle przyznaje zdający Daniel

To ich pierwszy tak poważny egzamin w życiu. Jedni podeszli do niego na „luzaka”, inni jednak trochę się stresowali. Uczniowie ósmych klas rozpoczęli dzisiaj egzaminy, które otworzą im drogę do wybranej szkoły średniej

Dzisiaj, na pierwszy ogień poszedł język polski. Punktualnie ósmoklasiści o godzinie dziewiątej zasiedli w ławkach. Na napisanie egzaminu z mowy ojczystej mieli 120 minut. Jedni podeszli do egzaminu – można powiedzieć – na luzie. Byli też i tacy, których stres nie opuszczał, ale wierzyli, że będzie dobrze.

Ósmoklasistom, którzy zdają właśnie pierwszy poważny egzamin w swoim życiu nie było się łatwo przygotować. Musieli nie tylko pilnować samodyscypliny, by jak najszerzej powtórzyć to, czego uczyli się w szkole podstawowej, ale też musieli zmierzyć się w okresie pandemii z nauką zdalną w domu. Trudne zadanie mieli również ich nauczyciele, którzy dokładali wszelkich starań, aby przekazać im tej wiedzy jak najwięcej.

- Egzaminy ósmoklasistów rozpoczęły się dzisiaj i potrwają do czwartku – mówi Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu. To sprawdzian wiedzy z ośmiu lat kształcenia w szkole podstawowej. Na pierwszy ogień poszedł język polski.

Jutro matematyka, a tą zdający będą pisali 100 minut. Trzeci - ostatni dzień poświęcony zostanie językowi obcemu nowożytnemu, na napisanie którego jest przeznaczone 90 minut.

- W tym roku egzamin ósmoklasisty pisany jest przez 128 uczniów w czterech szkołach podstawowych niepublicznych oraz przez 1020 uczniów uczęszczających do 16 szkół podstawowych publicznych – dodaje dyrektor Belska.

Według Daniela, ósmoklasisty, który pisał dzisiaj język polski w Zespole Szkół Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nowym Sączu egzamin z tego przedmiotu nie był trudny.

- Co było? „Zemsta” Aleksandra Fredry, jako lektura główna i pytania do tego tekstu – mówi Daniel, który dopiero co wyszedł z klasy, w której pisał egzamin. – Był jeszcze między innymi tekst poboczny i jego analiza. I coś tam jeszcze. Moim zdaniem egzamin z języka polskiego nie był trudny. Ale, jak wyszło to się okaże już niebawem.

Na równi z młodzieżą, pierwszy ich poważny egzamin w życiu przeżywają ich rodzice. Pani Ewa, mama Daniela mówi, że stara się nie denerwować, ale „tak się nie da”.

- Rano herbata z melisy na uspokojenie i już jest w miarę dobrze - mówi pani Ewa. – Trzymałam kciuki w myślach za mojego syna i wszystkich ósmoklasistów podchodzących dzisiaj do egzaminu.

Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty to 1 lipca. 

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu