Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
05/03/2015 - 08:00

„Ekonom” zmienia patrona. Uczniowie zdecydowanie za Grabskim

Przez 33 lata patronem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu był profesor ekonomii Oscar Lange. Po tym jak okazało się, że współpracował on z NKWD dyrekcja i nauczyciele postanowili dokonać zmiany. Nowym patronem „Ekonoma” będzie Władysław Grabski lub Eugeniusz Kwiatkowski. Wczoraj (4 marca) w tej sprawie głosowali uczniowie.
Przypomnijmy, Oskar Lange jest patronem ZSE od 1981 roku. W ostatnich latach, w wyniku odtajnienia różnych dokumentów dotyczących jego działalności politycznej okazało się, że ściśle współpracował z NKWD jako sowiecki agent w USA.

W związku z tym faktem dyrekcja szkoły i nauczyciele zwrócili się do Instytutu Pamięci Narodowej, by na podstawie posiadanych dokumentów wydano opinię dotyczącą agenturalnej działalności Langego. Dokument, który szkoła otrzymała, ukazał w bardzo negatywnym świetle postać dotychczasowego patrona.

Specjalny zespół wytypował dwie kandydatury na nowego patrona szkoły: Władysława Grabskiego, wybitnego ekonomisty, przedwojennego premiera, ministra skarbu, autora reformy walutowej lub Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera, autora wielu projektów rozwoju polskiej gospodarki w okresie międzywojennym.

Wczoraj wybory nowego patrona odbyły się wśród uczniów szkoły. 

Wybory poprzedził cykl zajęć wychowawczych mających na celu wyjaśnienie uczniom powodów zmiany obecnego patrona, Oskara Lange, oraz przybliżenie sylwetek kandydatów: Eugeniusza Kwiatkowskiego i Władysława Grabskiego. Przedstawicielki Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego odwiedziły każdą klasę rozdając przygotowane karty do głosowania, które po zaznaczeniu wybranego kandydata, wrzucane były do odpowiedniej urny – mówi Grzegorz Słowik, nauczyciel, członek zespołu zadaniowego ds. zmiany patrona szkoły.

Głosowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wzięło w nim udział aż 696 osób. Ostatecznie Władysław Grabski z 475 głosami pokonał Eugeniusza Kwiatkowskiego, który uzyskał 211 głosów (ilość głosów nieważnych – 10). Następnym etapem procedury będzie analogiczne głosowanie wśród nauczycieli i pracowników oraz wśród rodziców. Po tym fakcie sporządzony zostanie do Urzędu Miasta formalny wniosek o zmianę patrona, a decyzję w tej kwestii podejmie Rada Miasta Nowego Sącza.

(JB)
Fot. Archiwum ZSE w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)