Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/06/2017 - 06:45

Fałszywa bomba w krynickim szpitalu? Za wykręcanie takich „numerów” będzie teraz więzienie

Bomba podłożona w nocnym klubie w Nowym Sączu, w krynickim szpitalu i ładunek wybuchowy w domkach letniskowych pod Miejską Góra w Limanowej, to tylko niektóre z licznych fałszywych alarmów, które wielokrotnie postawiły na nogi całe zastępy policjantów, strażaków i służby medyczne. Teraz szykuje się bat na „dowcipnisiów”. Może za to grozić areszt, ograniczenie wolności lub 1,5 tys. zł grzywny.

Skutecznej i dotkliwej kary za fałszywe wezwania chce prezydent. Projekt nowelizacji Kodeksu wykroczeń Andrzej Duda już skierował do Sejmu.

Chodzi o zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do numerów alarmowych, w szczególności 112, 997, 998 i 999, poprzez wprowadzenie wyraźnego zakazu bezzasadnego blokowania tych numerów. Jak wskazano, w obowiązujących obecnie przepisach nie uwzględniono przypadków polegających na blokowaniu numerów alarmowych poprzez samo tylko wykonywanie połączeń. 

Przeczytaj też Alarm bombowy pod Miejską Górą w Limanowej. Pijany 37-latek w rękach policji

- Nowa regulacja umożliwi zwalczanie szkodliwych zachowań niezależnie od motywów, które skłaniają sprawcę do działania” – zytamy w uzasadnieniu do projektu. 

Statystyki są zatrważające. Z raportu MSWiA wynika, że w 2015 r. zarejestrowano łącznie 21 mln 4 tys. 785 zgłoszeń, z tego 9 mln 389 tys. 261 stanowiły zgłoszenia fałszywe (45 proc.), złośliwe lub nieuzasadnione. Z kolei w 2016 r. zarejestrowano łącznie 19 mln 482 tys. 287 zgłoszeń przychodzących, z czego aż 9 mln 84 tys. 595 stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwie lub niezasadne(46,63 proc.). 

 Przeczytaj też Fałszywy alarm. Bomby nie było. 32–latek zatrzymany


Skala zgłoszeń, które nie powinny być kierowane do centrów powiadamiania ratunkowego, jest zatem ogromna. Z tego względu konieczne jest podjęcie działań ograniczających to zjawisko – podkreślono w uzasadnieniu. 

Projekt został skonsultowany z MSWiA. Według założeń nowelizacja miałaby wejść w życie po trzydziestu dniach po ogłoszeniu. 

(ami) fot. archiwum 







Dziękujemy za przesłanie błędu