Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
19/07/2020 - 16:25

Fantastyczne! Zabytkowy wóz strażacki dostał nowe życie w Piwnicznej [ZDJĘCIA]

Pogoda tego lata płata nam figle. Podobnie serwuje nam kolejnych nerwów COVID-19. Dlatego wielu z nas szuka możliwości wypoczynku na naszym własnym, Sądeckim podwórku. Dziś prezentujemy Wam z niekłamanym sentymentem efekt pracy strażaków z OSP Kosarzyska dzięki którym unikalny, zabytkowy wóz strażacki nabrał nowego blasku.

Fantastyczne! Zabytkowy wóz strażacki dostał nowe życie. Gdzie go obejrzysz?

W Piwnicznej historia straży pożarnej zapisała się wielkimi zgłoskami i do dziś możemy podziwiać tu – na rynku w samym centrum Zdroju – wyjątkową cysternę studnię, której powstanie datuje się na 1801 rok. Woda była doprowadzana utworzonym przez lokalną społeczność systemem drewnianych rur i obiekt dostarczał najpierw wody okolicznym domostwom. Z czasem korzystać ze zbiornika zaczęli przede wszystkim strażacy – studnia wyposażona była w sikawkę i skórzane worki na wodę. Jednak w 1876 konstrukcję pochłonął wielki pożar a ostała się z niej jedynie drewniana figura św. Floriana, patrona strażaków właśnie.

Zobacz też: Dzieciaki z Piwnicznej znów mają basen za darmo. Dla innych jest tu drożej

W 1914 obiekt zrekonstruowano według Jana Łomnickiego. Na jednym ze zwieńczeń pojawił się też portret Kazimierza Wielkiego, któremu miasto zawdzięcza swój początek.

Teraz miejscowi i goście mogą cieszyć się możliwością obejrzenia kolejnej fantastycznej pamiątki strażackiej z przeszłości. Dzięki zaangażowaniu i pracy rąk druhów z OSP Kosarzyska i dzięki szczodrości sponsorów odrestaurowany został stary – konny jeszcze – wóz strażacki z 19 wieku. Soczyście czerwony, lśniący z pięknymi drewnianymi kołami, pieczołowicie zabezpieczony pod dachem prezentuje się dumnie zaraz koło siedziby strażaków w Kosarzyskach.

ES [email protected] Fot.: OSP Kosarzyska, UMiG Piwniczna-Zdrój

Fantastyczne! Zabytkowy wóz strażacki dostał nowe życie. Gdzie go obejrzysz?
Pogoda tego lata płata nam figle. Podobnie serwuje nam nerwów COVID-19. Dlatego wielu z nas szuka możliwości wypoczynku na naszym własnym, Sądeckim podwórku. Dziś prezentujemy Wam z niekłamanym sentymentem efekt pracy strażaków z OSP Kosarzyska dzięki którym unikalny, zabytkowy wóz strażacki nabrał nowego blasku. Fot.: OSP Kosarzyska, UMiG Piwniczna-Zdrój


Dziękujemy za przesłanie błędu