Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 marca. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
21/01/2023 - 23:50

Formują 3 Batalion Strzelców Podhalańskich. Nie na Sądecczyźnie lecz w Przemyślu

Gdzie są podhalańczycy? Ich powrót na Sądecczyznę jest przesądzony - zarzekał się cztery lata temu Mariusz Blaszczak, obecny wicepremier i minister obrony narodowej. Trzydzieści tysięcy mieszkańców naszego regionu, którzy swoimi podpisami zabiegali o powrót podhalańczyków zastanawia się więc, dlaczego nową jednostkę MON tworzy na Podkarpaciu.

- W ramach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich powołamy batalion piechoty górskiej, którego siedzibą będzie Nowy Sącz - jasno, bez watpliwości, zapowiadał Mariusz Blaszczak, obecny wicepremier i minister obrony narodowej. Panie ministrze, czy zamierza pan dotrzymać słowa?

Zobacz również: W pięknych mundurach, z piórami w kapeluszach. Podhalańczycy na starych fotografiach [ZDJĘCIA]

Akcja powrotu podhalańczyków zainicjowana zostałą przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” na czele z Zygmuntem Berdychowskim, kilka lat temu i zjednoczyła sądeczan. Ponad trzydzieści tysięcy osób, które złożyło swój podpis pod apelem o przywrócenie Sądecczyźnie podhalańczyków, uwierzyło, że tym sposobem damy naszemu regionowi szansę rozwoju i nadamy mu należny prestiż i znaczenie.

Niedługo od obietnicy złożonej sądeczanom przez ówczesną premier Beatę Szydło i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, miną cztery lata. W tym czasie dowiedzieliśmy się, że jednostka wojskowa na wzór osławionego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich będzie stacjonować nie tyle w Nowym Sączu, co w Wojnarowej w gminie Korzenna.

Koniecznie przeczytaj: Wrócą do nas czy nie? O podhalańczykach rozmawiamy z wójtem Korzennej, Leszkiem Skowronem

Dowiedzieliśmy się też, że tą jednostką ma być 3 batalion, podporządkowany 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich. I rzeczywiście, 3 Batalion Strzelców Podhalańskich jest właśnie formowany – co potwierdza oficer prasowy 21 BSP, por. Angelika Korkosz – ale tymczasowa lokalizacja wspomnianego batalionu to… Przemyśl.

– Jednostka znajduje się w podporządkowaniu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i ma mieć strukturę batalionu zmotoryzowanego. W 3 BSP odbywa się szkolenie programowe, prowadzona jest rekrutacja oraz pozyskiwany sprzęt wojskowy – zdradza por. Korkosz.

Nie wiadomo jednak czy jednostka zostanie ostatecznie przeniesiona na Sądecczyznę, do Wojnarowej. Przedstawiciele 21. Brygady Strzelców Podhalańskich nie mogą udzielić nam odpowiedzi na to pytanie, ponieważ takie decyzje nie leżą w ich kompetencjach. A Ministerstwo Obrony Narodowej wciąż nie odpowiedziało na nasze pytania, dotyczące powrotu wojska na Sądecczyznę...

Inni czytali również: Gdzie są podhalańczycy? Ich powrót obiecano trzydziestu tysiącom sądeczan

Batalion, który właśnie powstaje odziedziczy jednak tradycje 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. – Z ziemią nowosądecką 21. Brygada Strzelców Podhalańskich jest związana poprzez dziedziczenie tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, który stacjonował w Nowym Sączu – precyzuje oficer prasowy 21BSP.

Tyle, że przywoływana brygada funkcjonuje w sąsiednim województwie podkarpackim. ([email protected], fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki)Dziękujemy za przesłanie błędu