Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
12/10/2014 - 17:30

Franciszek Pawłowski – patronem Gimnazjum w Piątkowej. Zobacz zdjęcia!

Emil Węgrzyn, już nieżyjący sądecki poeta, historyk i krytyk literatury w jednym ze swoich wierszy nazwał swojego przyjaciela – Franciszka Pawłowskiego - „człowiekiem renesansu”. Dzisiaj (12 października) ten „człowiek renesansu” został patronem Gimnazjum w Piątkowej (gmina Chełmiec). Równocześnie Zespół Szkół, w ramach którego wchodzi ta szkoła, otrzymał nowy sztandar.
Niedzielne popołudnie upłynęło w Zespole Szkół w Piątkowej pod znakiem miłej uroczystości. Szkoła otrzymała nowy sztandar, a Gimnazjum imię pierwszego kierownika szkoły, który wraz z garstką nauczycieli, w trudnych latach powojennych niósł w Piątkowej kaganek oświaty, a potem był inicjatorem budowy nowej szkoły, której mury opuściło już wiele pokoleń.

Dzisiaj szkolna społeczność i mieszkańcy Piątkowej złożyli temu nieżyjącemu już nauczycielowi-pasjonatowi, niestrudzonemu społecznikowi hołd i podziękowali za tę spuściznę, którą pozostawił po sobie.

Uroczystość nadania imienia Gimnazjum i przekazania dla Zespołu Szkół nowego sztandaru rozpoczęła msza święta odprawiona w miejscowym kościele parafialnym NBNP. Celebrował ją m.in. ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prepozyt Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu w asyście miejscowych księży.

W święcie szkoły wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. parlamentarzyści w osobach senatora Stanisława Koguta (PiS), radni wojewódzcy, powiatowi, duchowni, włodarze i radni gminy Chełmiec na czele z wójtem Bernardem Stawiarskim. Małopolskiego kuratora oświaty reprezentował Stanisław Szudek, dyrektor sądeckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie. Na uroczystości nie zabrakło oczywiście rodziny śp. Franciszka Pawłowskiego, licznie zebranego grona pedagogicznego ze szkół działających na terenie gminy Chełmiec, uczniów, rodziców, przyjaciół i sympatyków Zespołu Szkół w Piątkowej.

W tym szczególnym dniu dla lokalnej społeczności, szkoła otrzymała nowy sztandar, a jego fundatorami są: Henryk i Joanna Górka, Grzegorz i Ewa Skrzypiec, Krystyna i Piotr Wolak, Rada Rodziców oraz Rada Pedagogiczna szkoły. Na jego rewersie widnieje wizerunek patrona – Franciszka Pawłowskiego, a także barwny ornament roślinny z pochodzącym z początków XX wieku herbem Piątkowej. Te elementy odtworzono z rysunku wykonanego pędzlem przez artystę malarza, emerytowanego nauczyciela tej szkoły – Edwarda Storcha, znajdującego się na stronie tytułowej dawnej kroniki szkoły.

Do tej pory Franciszek Pawłowski patronował szkole podstawowej w Piątkowej. Od dzisiaj już całemu Zespołowi Szkół. Nowy sztandar z rąk wójta gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego odebrał dyrektor placówki Sławomir Stanek, a z jego rąk trzyosobowa delegacja uczniów. Podczas uroczystości córka patrona - Maria Pawłowska, ks. dziekan dr. Jerzy Jurkiewicz, Stanisław Szudek, wójt gminy Bernard Stawiarski i dyrektor szkoły odsłonili płaskorzeźbę dłuta piątkowskiej rzeźbiarki Magdaleny Kotkowskiej, upamiętniającą nadanie imienia patrona Gimnazjum.

- Bardzo się cieszę, że Franciszek Pawłowski, patron Szkoły Podstawowej w Piątkowej, został także patronem Gimnazjum, a zarazem całego Zespołu Szkół – mówił na dzisiejszej uroczystości Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec. – Cieszę się również z tego względu, że jest to patron lokalny. Żyje on w pamięci ludzi, którzy dają żywe świadectwo o tym wspaniałym człowieku i jego pracy. Franciszek Pawłowski jest wzorem do naśladowania dla naszej młodzieży. Zespół Szkół w Piątkowej otrzymał też dzisiaj nowy sztandar, który jest symbolem tradycji.

Wójt Stawiarski z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela podziękował nauczycielom tej placówki i z innych szkół w gminie Chełmiec za trud wychowania młodego pokolenia.

- Życzę Państwu satysfakcji i wielu sukcesów zawodowych - dodał.

Podczas uroczystości, w imieniu zaproszonej rodziny patrona głos zabrała jego córka Maria Pawłowska.

- Proszę mi wybaczyć, ale głos łamie mi się ze wzruszenia. Dziękuję za zaproszenie. Chciałam serdecznie podziękować dyrekcji Zespołu Szkół w Piątkowej, nauczycielom, uczniom oraz rodzicom za tak piękną uroczystość. To dla naszej rodziny niezapomniane chwile. Nauczycielom życzę, z okazji zbliżającego się ich święta, owocnej pracy, a uczniom samych szóstek.

Do tych życzeń przyłączył się Stanisław Szudek, dyrektor sądeckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, który w imieniu własnym i szefa małopolskiej oświaty – Aleksandra Palczewskiego pogratulował dyrektorowi, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół w Piątkowej otrzymania nowego sztandaru i nadania imienia patrona Gimnazjum.

- Dobra edukacja – to ta, która umie połączyć to, co tradycyjne w podejściu do młodego człowieka z tym, co jest nowoczesne w dydaktyce – stwierdził dyrektor Szudek. – Praca nauczyciela polega na tym, że jej owoce zbiera się bardzo późno. Życzę Państwu, żebyście dotrwali do tego jako czynni nauczyciele. Chciałbym Państwu życzyć także tego, abyście ucząc młode pokolenia, pozwolili im działać i rozwijać skrzydła. W życiu osobistym – Drodzy nauczyciele, życzę Wam satysfakcji.

Gratulacje i powinszowania z okazji nadchodzącego Dnia Nauczyciela złożyli także senator Stanisław Kogut (PiS), Andrzej Bulzak, radny województwa małopolskiego oraz gospodarz dzisiejszej uroczystości dyrektor Sławomir Stanek.

Dzisiejsze szkolne święto zakończyły występy artystyczne dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Piątkowej.


Sylwetka Franciszka Pawłowskiego, patrona Zespołu Szkół w Piątkowej

Franciszek Pawłowski był pierwszym kierownikiem szkoły w Piątkowej. W 1951 roku, gdy objął tę funkcję szkoła mieszcząca się w drewnianej chłopskiej chacie liczyła tylko dwie klasy. Dzieci starsze uczęszczały do szkoły znajdującej się w pożydowskim domu na Murowańcu oddalonym o 2 km drogi od obecnego Zespołu Szkół. Warunki, w jakich odbywała się nauka były bardzo trudne. Dlatego też Franciszek Pawłowski wyszedł z inicjatywą budowy nowej, dużej szkoły. W realizacji tego zamierzenia wspierał go bardzo ówczesny komitet rodzicielski. Efektem tych starań, przy wsparciu lokalnej społeczności, grona nauczycielskiego i poparciu inspektora oświaty było wybudowanie w 1958 roku dużego, piętrowego obiektu szkolnego. Pojawiły się jednak problemy, które trzeba było rozwiązać. Nowa szkoła nie miała wody zdatnej picia.
Franciszek Pawłowski wyszedł więc wraz z mieszkańcami z kolejną inicjatywą - budowy wodociągu (z tego ujęcia mieszkańcy Piątkowej korzystają zresztą do dziś). Po doprowadzeniu do Piątkowej prowizorycznej linii elektrycznej z Nowego Sącza w szkole w 1961 roku zapaliła się pierwsza żarówka.
Franciszek Pawłowski był nie tylko nauczycielem-pasjonatem, ale urodzonym społecznikiem. Gdy został przewodniczącym Komisji i Oświaty Krajowej Rady Narodowej założył Ludowy Zespół Sportowy w Piątkowej. Wtedy też rozpoczął budowę boiska sportowego dziś zwanego "Jednością". Klub Sportowy z Piątkowej słynął w powiecie, w województwie, a nawet kraju. To z tego klubu wyszli wspaniali sportowcy narciarstwa biegowego, saneczkarze, skoczkowie, łucznicy, lekkoatleci i piłkarze odnoszący wiele sukcesów. Wielu z nich później zostało trenerami, którzy poświęcili się bez reszty szkoleniu młodych pokoleń.
Patron Zespołu Szkół w Piątkowej pracy pedagogicznej poświęcił całe swoje życie. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego uczył w Szkole Podstawowej imienia Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu. Od 1932 roku pracował w szkole w Boguszowej. Ten zaledwie 22 letni młody człowiek znalazł zrozumienie i poparcie u mieszkańców wsi i wspólnymi siłami w 1937 roku swoje podwoje otworzyła nowa drewniana szkoła, która działała w Boguszowej do lat 90. XX wieku. W 1941 roku niemieckie władze okupacyjne przeniosły Franciszka z Boguszowej do szkoły w Mystkowie. Dla młodzieży starszej organizował on tam Tajne Nauczanie, która podczas zajęć nadrabiała stracone lata nauki. Franciszek Pawłowski przygotowywał ich do matury. Po wielu latach przeniesiono go do szkoły w Piątkowej. W niej pracował do końca swojego życia. Zmarł w wieku 55 lat na zawał serca.
Franciszek Pawłowski był wybitnym nauczycielem matematyki, fizyki, muzyki. Grał na akordeonie i prowadził chór szkolny. Był kuratorem dla młodzieży trudnej. Działał też bardzo aktywnie w Polskim Stronnictwie Ludowym. W czasie wojny organizował chłopską partyzantkę na Sądecczyźnie. Jako działacz konspiracyjny wszedł w skład trójki politycznej Batalionów Chłopskich. Pomagał najbiedniejszym w czasie wojny nosząc na własnych plecach żywność i lekarstwa. Po wojnie został radnym Gminnej Rady Narodowej, członkiem prezydium i wspomnianym już przewodniczącym Kultury i Oświaty. Odznaczony Srebrnym Krzyżem za Zasługi. Całe swoje życie był bezgranicznie oddany innym. Był promykiem w swoim środowisku.


(MIGA)
źródło: własne, Zespół Szkół w Piątkowej.
Fot. (MIGA)








Dziękujemy za przesłanie błędu