Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
14/08/2020 - 12:25

GDDKiA liczy auta na rondzie w Starym Sączu, znów będzie rekord?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znów robi pomiar natężenia ruchu na rondzie Jana Pawła II. Czy wyniki znów uplasują to miejsce w czołówce skrzyżowań w Małopolsce?

Ile aut jeździ tym rondem? GDDKiA robi pomiary w Starym Sączu, będzie rekord?

Rondo Jana Pawła II w Starym Sączu to kluczowe skrzyżowanie dla transportu w całym naszym regionie i nie tylko. Tu zbiegają się najważniejsze dla transportu i turystyki drogi – DK – 87 i drogia wojewódzka 969. Ostatnie pomiary prowadzone tu były w 2015 roku.
Wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła pomiar natężenia ruchu na 22 strategicznych odcinkach dróg w Małopolsce fragment DK 87 – Nowy Sącz – Stary Sącz trafił do czołówki wyników. Z 23242 autami (!) znalazł się na trzeciej pozycji  po fragmencie oświęcimskim (26450 aut) i odcinku olkuskim wraz z obwodnicą (23294 samochody).
Za naszym odcinkiem krajówki w zestawieniu znalazły się nawet obwodnice Wieliczki i Brzeska i  nowotarski odcinek DK 49. Tędy na dobę przejeżdżało kolejno 17848, 17996 i 16005 aut.

Zobacz też: Stary Sącz: miłośnicy „fast fooda” zablokowali ruch przed rondem

Dla porównania - odcinek DK – 75 Nowy Sącz – Łabowa pokonują w ciągu 24 godzin pokonywało wtedy 13634 auta.

Teraz trwa kolejny pomiar. - Generalne Pomiary Ruchu są w Polsce podstawowym źródłem informacji o ruchu drogowym. Pozyskiwane na ich podstawie dane są niezbędne administracji drogowej dla realizacji zadań związanych z zarządzaniem, utrzymaniem i planowaniem rozwoju sieci drogowej, a także do analiz środowiskowych i ekonomicznych. Wyniki pomiarów ruchu są wykorzystywane przez administracje drogowe między innymi do podejmowania decyzji o budowie nowych dróg i przebudowie istniejących odcinków, czy opracowywania projektów organizacji ruchu - brzmi fragment opisu przedsięwzięcia na stronach GDDKiA.

Zobacz też: Pierwszy tunel drogowy na Sądecczyźnie! Którą górę przebije?

- Na ich podstawie określane są wskaźniki ekonomiczne decydujące o realizacji inwestycji lub jej zaniechaniu. Dane uzyskane z GPR są wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji związanych z klasyfikacją dróg, ustalaniem ciągów dróg oraz ich priorytetów w sieci drogowej, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Wyniki pomiarów wykorzystywane są także przez inne instytucje w realizowanych przez nie zadaniach, m.in. policję, samorządy, GITD, GUS, uczelnie, jednostki naukowe itp.

Zobacz też: Gdzie wybudują takie rondo? Inwestycja rusza już na dniach

Jednocześnie GDDKiA szykuje się do przebudowy DK 87 w Barcicach i na terenie gminy Rytro oraz budowy obwodnicy w Piwnicznej-Zdroju, na co kategorycznie nie zgadza się lokalna społeczność, która jest przekonana, że w konsekwencji Doliną Popradu puszczony zostanie ruch tranzytowy m.in. na Słowację.
Na dniach z kolei gmina Stary Sącz rusza z budową kolejnego ronda w tej okolicy, które ma skomunikować z drogą wojewódzką 969 z tworzoną w okolicy obwodnicy i mostu św. Kingi Strefą Aktywności Gospodarczej.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu